Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koniec pracy radioteleskopu w Arecibo

Astronautyka, Strategia i polityka, 21 listopada 2020

19 listopada 2020 amerykańska National Science Foundation ogłosiła decyzję o zamknięciu radioteleskopu w Arecibo na wyspie Puerto Rico. Powodem są względy bezpieczeństwa.

Radioteleskop Arecibo składa się z naziemnego reflektora fal elektromagnetycznych o średnicy 300 m oraz odbiornika wiszącego na trzech zestawach lin. Specjalny mechanizm pozwala na zmianę położenia odbiornika względem reflektora, co umożliwia skupianie fal elektromagnetycznych dobiegających z różnych kierunków z Kosmosu. Dzięki swojej wielkości radioteleskop pozwolił na wykrycie wielu pulsarów i gwiazd neutronowych oraz był wykorzystany w ramach programu SETI do wykrywania sygnałów, które potencjalnie mogą pochodzić od cywilizacji pozaziemskich.

Widok na kompleks radioteleskopu w Arecibo na wyspie Puerto Rico / Zdjęcie: University of Central Florida

W sierpniu br. jedna z pomocniczych lin podtrzymujących odbiornik pękła i uderzyła w naziemny reflektor, wywołując poważne uszkodzenie jego lustra elektromagnetycznego. Postanowiono ją wymienić na nową i złożono stosowne zamówienie u dostawcy. Jednak 6 listopada pękła jedna z głównych lin nośnych o średnicy 75 mm z tej samej wieży, co wcześniej pęknięta lina pomocnicza. Analiza wykazała, że lina główna była obciążona tylko w 60% swojego obciążenia dopuszczalnego. W związku z tym badaniom poddano pozostałe liny główne i stwierdzono, że także one stanowią zagrożenie. Co więcej, okazało się, że proces wymiany poszczególnych lin stwarza zbyt duże niebezpieczeństwo dla pracowników, którzy mieliby to wykonać, ze względu na możliwość zrywania się kolejnych lin bez żadnego ostrzeżenia.

Radioteleskop pracuje od lat 1960. i pozwolił na dokonanie wielu znaczących odkryć. Jednak w ciągu ostatnich 15 lat zawsze brakowało funduszy na jego działalność, w tym także na prowadzenie niezbędnych napraw i konserwacji. Najwyraźniej możliwości radioteleskopu w Arecibo się wyczerpały lub są zbyt małe w porównaniu do radioteleskopów nowej generacji, co wiąże się z brakiem zamówień ze świata nauki na czas jego pracy, a więc jego dalsze utrzymywanie stało się nieopłacalne.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.