Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Preligens nie dla Amerykanów

Astronautyka, Służby państwowe, 21 listopada 2020

Jak doniósł 19 listopada 2020 portal Le Figaro, rząd francuski postanowił całkowicie wykupić akcje przedsiębiorstwa Preligens, które oferuje analizę zdjęć satelitarnych z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji (AI, Artificial Intelligence). Bezpośrednim powodem reakcji francuskiego ministerstwa obrony miał być zamiar zainwestowania w Preligens przez amerykański fundusz inwestycyjny In-Q-Tel, który przez Le Figaro jest kojarzony z CIA. Inwestycja pozwoliłaby na przejęcie know-how w zakresie analizy danych obrazowych z satelitów.

Rozpoznawanie typów samolotów w oparciu o zdjęcie satelitarne / Grafika: Preligens/Maxar Technologies

Zebrano 20 mln Euro z trzech źródeł: funduszy DefInvest i Ace Management oraz od francuskiego anioła inwestycyjnego Octave Klaba. Po transakcji założyciele Preligens, Arnaud Guérin i Renaud Allioux, zachowali ponad 50% udziałów, a resztę udziałów posiadają nowi inwestorzy oraz fundusz 360 Capital, który inwestuje w Preligens od jego powstania w 2016.

Próba przejęcia Preligens to kolejny przykład amerykańskich aktywnych działań na rynkach światowych w celu przechwycenia nowych technologii, które już z trudnościami są tworzone w USA. Amerykanie mają coraz większe kłopoty z drenażem mózgów, gdyż rozwój gospodarczy w UE, a teraz także w ChRL, zatrzymał wysysanie zdolnych osób z tych krajów i obszarów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.