Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

OneWeb wznawia działalność

Astronautyka, Strategia i polityka, 22 listopada 2020

20 listopada 2020 OneWeb ogłosiło zakończenie procesu restrukturyzacji przedsiębiorstwo po spektakularnym ogłoszeniu bankructwa w marcu br. Głównym celem działań naprawczych było znalezienie inwestora strategicznego, który sfinansuje dokończenie projektu ogólnoświatowej satelitarnej sieci internetowej i łączności. W przypadku braku chętnych OneWeb musiałoby wyprzedać swoje aktywa po znacząco niższej cenie.

Wizja satelitarnego systemu sieci internetowej wykorzystującego 650 satelitów operujących na wysokości 1200 km nad powierzchnią Ziemi / Grafika: OneWeb

OneWeb buduje satelitarny system internetowy, który docelowo ma się składać z 650 satelitów operujących na niskich orbitach wokółziemskich (LEO, Low Earth Orbit). Do czasu ogłoszenia bankructwa przedsiębiorstwo zdołało wysłać na LEO 74 satelity i zaczęło budować infrastrukturę naziemną zapewniania łączności w kilku miejscach na kuli ziemskiej.

W lipcu 2020 ofertę ratującą przedsiębiorstwo złożyło konsorcjum rządu Zjednoczonego Królestwa (UK, United Kingdom), reprezentowane przez UK Secretary of State for Business, Energy and Industrial Strategy, oraz brytyjskiego funduszu Bharti Enterprises. Wartość oferty to 1 mld USD (3,8 mld PLN), które mają pozwolić na sfinansowanie dokończenia projektu ogólnoświatowej satelitarnej sieci internetowej. W ramach umowy na współfinansowanie projektu OneWeb rząd brytyjski zagwarantował sobie także dostęp do usług internetowych, wpływ na blokowanie dostępu dla odbiorców z niektórych krajów oraz wpływ na bieżące zarządzanie i planowanie rozwoju przedsiębiorstwa.

Udział partnera rządowego umożliwił wznowienie produkcji satelitów na linii montażowej Airbusa na Florydzie. Co więcej, już 17 grudnia 2020 ma polecieć na orbitę kolejna partia 36 satelitów. Start jest realizowany przez Arianespace i ma nastąpić z rosyjskiego kosmodromu Wostocznyj, zapewne z wykorzystaniem rakiety nośnej Sojuz.

Nowe plany przewidują uruchomienie satelitarnej sieci internetowej obejmującej Zjednoczone Królestwo do końca 2021. Do końca 2022 ma ruszyć sieć ogólnoświatowa.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.