Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Trophy w linii

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 09 sierpnia 2009

Izraelskie media poinformowały, że dowództwo wojsk lądowych tego kraju uznało system aktywnej obrony pojazdów Trophy, za przydatny operacyjnie. W przyszłym roku zostanie zakończone wyposażanie w system pierwszego batalionu czołgów.

Izraelska Merkava, z zamontowanym system Trophy. Widoczne dwie z czterech podłużnych anteny radaru, w górnej części wieży oraz umieszczone nieco wyżej ruchome wyrzutnie podpocisków

Trophy, znany również jako ASPRO-A, jest systemem obrony bezpośredniej, stworzonym wspólnie przez spółki RAFAEL i IAI. Zapewnia ochronę przed pociskami kumulacyjnymi granatników przeciwpancernych i pociskami rakietowymi ppk, dzięki wystrzeleniu strumienia podpocisków, które niszczą nadlatujący cel.

Rozpoznanie celu zapewniają dookolnie cztery anteny radaru, pracującego w paśmie F/G. Na podstawie ich wskazań, komputer systemu przelicza trajektorię lotu i programuje kierunek wyrzutu podpocisków z obrotowych zestawów, umieszczonych po obu stronach wieży pojazdu pancernego.

Systemy obrony aktywnej są rozwijane w Izraelu od lat 1970., po doświadczeniach wojny 1973, w której oddziały pancerne poniosły duże straty od ognia egipskich ppk i granatników przeciwpancernych. Kwestia ochrony przed tymi środkami walki znalazła się w centrum zainteresowania wojska również w 2006, kiedy - według źródeł izraelskich - formacje Hezbollahu wystrzeliły do Merkav 25 przeciwpancernych pocisków kierowanych, uzyskując 6-7 penetracji kadłubów czołgów, w wyniku czego zostali zabici lub zranieni członkowie załóg.

Trophy zamontowane na transporterze opancerzonym. Na zdjęciu tym widać wyraźniej rozmieszczenie elementów systemu: podłużne, prostokątne anteny radaru i ruchome wyrzutnie podpocisków, po obu stronach stanowiska wkm / Zdjęcie: RAFAEL

Prace przedłużały się, głównie z powodu problemów ze zmniejszeniem pola rażenia systemów samoobrony, co stanowiło zagrożenie dla własnych żołnierzy piechoty. Według dostępnych danych, zasięg działania podpocisków systemu Trophy ograniczony jest do kilku metrów.

Według izraelskiej prasy, cena jednego zestawu to równowartość 350 tys. USD. To zdecydowanie więcej, niż np. szwedzkich LEDS-150, wybranych przed wojska lądowe Indii (ok. 167 tys. USD, zobacz: Arjun i LEDS-150 w wojskach pancernych Indii ), czy systemów rosyjskich.

Trophy będzie montowany w pierwszej kolejności w pododdziałach czołgów, wyposażonych w najnowsze modele Merkav. System jest jednak przeznaczony także do wykorzystania w innych pojazdach pancernych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.