Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Śmierć polskiego żołnierza

Strategia i polityka, 11 sierpnia 2009

Wczoraj w dystrykcie Ajiristan, w północno-zachodniej części prowincji Ghazni, zginął polski żołnierz, kpt. Daniel Ambroziński. W zasadzce partyzantów zginęło również 8 żołnierzy afgańskich.

Z dotychczas dostępnych informacji wynika, że pieszy, kilkudziesięcioosobowy patrol wpadł w zasadzkę, w górskim rejonie prowincji Ghazni. Wymiana ognia trwała 6 h, przy czym zdecydowaną przewagę mieli partyzanci, dysponujący ciężką bronią piechoty.

Świadczą o tym również straty. W skład patrolu wchodziło kilkudziesięciu żołnierzy, w tym kilkunastu Polaków. Zginęło 8 Afgańczyków oraz kpt. Daniel Ambroziński, prawdopodobnie dowódca całego oddziału. Oficer pełnił obowiązki specjalisty w Zespole Doradczo - Łącznikowym. Na co dzień służył w 1 batalionie Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej, miał 32 lata.

Pierwotnie uznano go za zaginionego. Wielogodzinne poszukiwania - już bez kontaktu z nieprzyjacielem - doprowadziły jednak do odnalezienia jego ciała. Zmarł w wyniku ran postrzałowych.

Rannych zostało 4 polskich żołnierzy oraz przynajmniej kilkunastu żołnierzy afgańskich. Jeden z Polaków został już przetransportowany do szpitala wojskowego w Niemczech, pozostali są w Afganistanie. Życiu żadnego z nich nie zagraża niebezpieczeństwo.

Starcie było najpoważniejszym incydentem bojowym, od początku działania polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie. Dobre przygotowanie zasadzki oraz bardzo wysokie straty wśród żołnierzy patrolu mogą potwierdzać przypuszczenia mediów o wycieku informacji o planowanej misji z afgańskiego dowództwa.

Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.