Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dwie misje Sojuzów

Astronautyka, 03 grudnia 2020

1 grudnia 2020 o 20:33 czasu lokalnego z kosmodromu w Gujanie Francuskiej wystartowała rosyjska rakieta nośna Sojuz-ST-A z należącym do Zjednoczonych Emiratów Arabskich satelitą obserwacyjnym Falcon Eye 2. Satelita wraz z blokiem przyspieszającym Friegat 2 oddzielił się od trzeciego stopnia rakiety po 8 min. 48 s. 58 minut od startu satelita oddzielił się od Friegata 2 i znalazł na docelowej orbicie. Misja była realizowana pod kontrolą Arianespace i francuskiej CNES.

Start Sojuza-ST-A z Falcon Eye 2 nastąpił po 9 miesiącach opóźnień. Pierwotnie planowano go na marzec 2020. Opóźnienia były początkowo związane z problemami z blokiem przyspieszającym Friegat 2, a później z tzw. pandemią koronawirusa. W ostatnich dniach start uniemożliwiała fatalna pogoda w rejonie wyrzutni. Najpierw start planowano na 28 listopada, później na 29, a 30 listopada start został odwołany na kilka minut przed planowaną godziną.

Rakieta nośna Sojuz-ST-A z satelitą obserwacyjnym Falcon Eye 2 startuje z wyrzutni w Gujanie Francuskiej / Zdjęcie: Arianespace

Satelita obserwacyjny Falcon Eye 2 został zbudowany przez Airbus Defence and Space and Thales Alenia Space dla sił zbrojnych ZEA. Jego masa wynosi 1190 kg. Rozdzielczość urządzeń obserwacyjnych satelity jest określana jako bardzo wysoka.

Rakiety nośne Sojuz-ST-A dostarcza ośrodek kosmiczny Progriess wchodzący w skład korporacji Roskosmos. Z kolei producentem bloku przyspieszającego Friegat 2 jest przedsiębiorstwo im. Ławoczkina, także należące do Roskosmosu.

Z kolei 3 grudnia 2020 o 4:14 czasu lokalnego z kosmodromu Plesieck w obwodzie archangielskim wystartowała rakieta nośna Sojuz-2 z satelitą telekomunikacyjnym Goniec-M i nanosatelitą ERA-1 należącym do Ministerstwa Obrony FR. Oddzielenie satelitów od bloku przyspieszającego Friegat i wyjście na zaplanowane orbity nastąpiło po dwóch godzinach.

2 minuty po starcie kontrolę nad misją przejął Główny doświadczalny ośrodek kosmiczny im. Hermana Titowa Wojsk Kosmicznych WKS FR. Po wejściu na orbitę satelita wojskowy otrzymał oznaczenie Kosmos-2548. Kontrolę nad satelitą Goniec-M zachował Roskosmos. Ośrodek im. Titowa kontrolował powrót z orbity bloku Friegat.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.