Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Prace przy MiG-19PM

Historia, Lotnictwo wojskowe, 17 grudnia 2020

W Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie dobiegł końca drugi etap prac konserwatorskich przy historycznym samolocie myśliwskim MiG-19PM. Do połowy grudnia zespół doświadczonych renowatorów zdemontował najważniejsze elementy samolotu oraz wykonał kompleksowy remont podwozia samolotu, realizując tym samym zakres prac zaplanowany na 2020. Sam projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zakończenie całości prac zaplanowane jest na koniec 2021. Wtedy odrestaurowany MiG-19PM ma zostać udostępniony zwiedzającym / Zdjęcia: Feniks Reco

Do grudnia 2020 krakowscy muzealnicy i renowatorzy ze spółki Feniks Reco zrealizowali dwa etapy prac. Pierwszy polegał na odblokowaniu skorodowanych blokad luków i wzierników eksploatacyjnych i obsługowych oraz odblokowaniu mechanizmów prowadnic klap i zawiasów powierzchni sterowych, jak również na wybudowaniu klap, lotek, powierzchni sterowych i osłon wnęk podwozia. Została również otwarta owiewka kabiny pilota.

W ramach drugiego etapu został wykonany kapitalny remont podwozia samolotu. Pierwszym krokiem było rozmontowanie elementów podwozia samolotu i usunięcie korozji i zanieczyszczeń. Następnie poddano renowacji siłowniki mechanizmów chowania/wypuszczania podwozia oraz oczyszczono i polakierowano wnęki podwozia, elementy instalacji i pokryw. Dokonano również przeglądu układu jezdnego i hamulcowego, które zostały następnie zabezpieczone. Wymienione zostało również ogumienie podwozia głównego. Zakończenie całości prac zaplanowane jest na koniec 2021. Wtedy odrestaurowany samolot ma zostać udostępniony zwiedzającym.

W ramach prac przy MiG-19PM prowadzone są kompleksowe zabiegi konserwatorskie i restauratorskie niezbędne do zachowania i odnowienia zabytkowej substancji tego szczególnego samolotu. MiG-19 PM jest jednym z symboli konfrontacji czasu Zimnej Wojny, a zarazem jednym z trzech zachowanych w Polsce samolotów tego typu. Ogólny stan zachowania był zły i wymagał natychmiastowej oraz kompleksowej interwencji konserwatorskiej z powodu uszkodzeń strukturalnych i powierzchniowych. Konieczne okazało się również uzupełnienie substancji ogólnej eksponatu. MiG-19PM pozostawał w zbiorach Muzeum Lotnictwa Polskiego w oryginalnym stanie zachowania.
GaleriaDrukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.