Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szwedzkie wzmocnienia

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 18 sierpnia 2009

Szwedzkie ministerstwo obrony poinformowało o szczegółach wzmocnienia kontyngentu wojskowego w Afganistanie. Do końca roku trafią tam m.in. dodatkowe samochody patrolowe RG32.

Zakupione w RPA RG32M, przeszły w Szwecji żmudny proces przystosowania do warunków zimowych. Może się to przydać w Afganistanie. Szwedzkie pojazdy udowodniły, że mogą działać w temperaturach do -40°C / Zdjęcie: MO Szwecji

Szwedzki kontyngent liczy obecnie ok. 430 żołnierzy. Do końca roku powinien zwiększyć się do ok. 500 żołnierzy. Sztokholm jest przygotowany, że wojsko pozostanie w Afganistanie przynajmniej przez 15 lat.

W ubiegłym roku, wraz z planami zwiększenia kontyngentu, stworzono harmonogram jego dozbrojenia, by sprostać nowym wyzwaniom - zwiększeniu się aktywności partyzantów, w dotychczas spokojnej, północnej prowincji Mazar-E-Sharif. Szwedzi zajmują się tam głównie szkoleniem miejscowych sił bezpieczeństwa, odpowiadają również za miejscowy PRT.

Już w pierwszej połowie bieżącego roku, w Afganistanie pojawił się dodatkowy pluton piechoty, wyposażony w bwp CV90 i kilkanaście bsl. Zwiększono również obsadę stanowisk medycznych o 40%.

Jesienią natomiast na miejscu znajdzie się dodatkowych 20 samochodów patrolowych RG32M, w tym 18 z karabinami maszynowymi Ksp 58 (licencyjny, belgijski FN MAG), których operatorzy mogą prowadzić ogień z wnętrza wozu. Dołączą one do 15 wozów, wykorzystywanych już w Afganistanie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.