Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

50 Wing Loong II dla Pakistanu

Przemysł lotniczy, Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 05 stycznia 2021

Chiński koncern AVIC poinformował, że Pakistan zamówił 50 chińskich bojowych bsl CAIG (Chengdu Aircraft Industrial Group) Wing Loong II. Nie podano wartości transakcji, która została podpisana 31 grudnia 2020. Według źródeł nieoficjalnych, cena jednostkowa chińskiego bbsl to równowartość ok. miliona USD.

Przedstawiciele ChRL i Pakistanu podpisują umowę o sprzedaży 50 bojowych bsl CAIG Wing Loong II, Chengdu, 31 grudnia 2020 / Zdjęcie: AVIC

Wiadomo, że umowę negocjowano od końca 2018. Pakistan chciał, by jego przemysł brał udział w produkcji zamawianych bbsl. Nie wiadomo, w jakim stopniu to wymaganie zostało spełnione. Prawdopodobnym partnerem CAIG w tym zakresie miałby być PAC (Pakistan Aeronautical Complex) Kamra

Wing Loong II to bsl klasy MALE. Może być używany jako rozpoznawczy i bojowy. Jego uzbrojenie mogą stanowić bomby kierowane i pociski różnych typów.

Nowe bbsl mają pomóc Pakistanowi w kontrolowaniu granicy z Indiami. Analitycy oceniają, że ich zakup bardzo wzmocni możliwości pakistańskich sił zbrojnych. Indie nie dysponują bowiem żadnymi efektywnymi środkami do ich zwalczania.

Pakistan prowadzi rozmowy na temat zakupu bbsl także od Turcji, z którą utrzymuje dobre kontakty. Również w tym przypadku negocjowane mają być warunki współpracy przemysłowej. Pakistan dąży bowiem do uzyskania zdolności produkowania latających bezzałogowców na bazie rodzimych (pozyskanych w dowolny sposób) technologii.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.