Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Gan Lin 1 oblatany nad Gansu

Lotnictwo cywilne, Przemysł lotniczy, Strategia i polityka, 06 stycznia 2021

Dziś, 6 stycznia 2020 nad prowincją Gansu w północno-zachodnich Chinach pierwszy lot wykonał bsl do generowania sztucznych opadów atmosferycznych Gan Lin 1 (gan lin to po chińsku słodki deszcz lub deszcz po długiej suszy). Bezzałogowiec wystartował z lotniska Jinchuan w Jinchang o 15:24 czasu lokalnego. Lot trwał 40 minut.

Gan Lin 1 demonstruje rozpylanie katalizatora w celu wytworzenia opadów atmosferycznych / Zdjęcie: Twitter – AVIC

W pierwszym locie testowano nie tylko zachowanie Gan Lin 1 w powietrzu. Bsl zbierał też dane o atmosferze i realizował operacje modyfikacji pogody poprzez rozpylanie katalizatora w celu wytworzenia opadów. System był wykorzystywany również do odladzania samego bsl.

Gan Lin 1 powstał przy wsparciu administracji prowincji Gansu i chińskiej administracji meteorologicznej. Na bazie bsl Wing Loong 2 zbudowała go AVIC (Chengdu) Unmanned Aircraft System Co. Program kontroluje chiński nadzór lotniczy (CAAC). Bsl operuje bowiem w kontrolowanej przestrzeni powietrznej. Projektantem Gan Lin 1 jest Li Yidong.

Bsl Gan Lin 1 ląduje po pierwszym, 40-minutowym locie, Jinchuan, 16:04 czasu lokalnego / Zdjęcie: Twitter – AVIC

Budowa Gan Lin 1 jest częścią innowacyjnego programu ochrony środowiska i modyfikacji pogody Piękne Chiny z wykorzystaniem inteligentnego lotnictwa. Chińczycy postawili na wykorzystanie bsl ze względu na ich mniejsze ograniczenia w długotrwałości lotu oraz zdolność do latania w trudnych warunkach atmosferycznych, w porównaniu do samolotów załogowych. Wielokrotnie niższe są też koszty budowy i eksploatacji bezzałogowców.

Prowincja Gansu została liderem programu ze względu na wagę przykładaną przez władze w Pekinie do ekologicznej ochrony gór Qilian, uważanych za ważne dla bezpieczeństwa ekologicznego zachodniej części Chin. Góry Qilian, zwane przez miejscowych Matczynymi Górami, leżą na granicy prowincji Gansu i Qinghai. Profesor Wang Chenghai z wydziału nauk o atmosferze Uniwersytetu w Lanzhou ocenia, że wykorzystanie bsl do zwiększenia opadów pomoże zwiększyć rezerwy lodu i śniegu górach Qilian, kurczące się wraz z ocieplaniem klimatu, oraz złagodzić niedobór wody w niektórych częściach prowincji Gansu. By to osiągnąć bsl Gan Lin 1 mają operować przez cały rok.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.