Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nigerski C-130H ponownie w służbie

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 08 stycznia 2021

Sekretarz US Air Force Barbara Barrett wzięła udział w ceremonii przekazania na ręce przedstawicieli Armee de l’Air du Niger (wojsk lotniczych Nigru) samolotu transportowego C-130H Hercules (noszącego znaki rejestracyjne 5U-MBH), który przeszedł przegląd naprawczy. Wydarzenie, które odbyło się 4 stycznia 2021 w bazie lotniczej BA101 Niamey / Diori Hamani, obserwowali także m. in. Ambasador USA w Nigrze Eric P. Whitaker i kpt Ouma Laouali, pierwsza kobieta z Armee de l’Air du Niger przeszkolona w pilotowaniu samolotów Cessna C-208 i C-130.

C-130H (5U-MBH), który powrócił do służby w wojskach lotniczych Nigru / Zdjęcie: MO Nigru

Od 2015 Stany Zjednoczone Ameryki zainwestowały ponad 30 mln USD w szkolenie, zakup części zamiennych, infrastrukturę, paliwo i sprzęt pomocniczy, niezbędne do eksploatacji C-130H przez wojska lotnicze Nigru. Oprócz tego szkolenie przeszło 16 pilotów, 5 techników załadunku, 19 oficerów i żołnierzy obsługi technicznej i inżynier pokładowy. Ponadto Waszyngton przekazał rządowi w Niamey ponad 17 mln USD na rozwój infrastruktury krytycznej, w tym budowę nowego hangaru dla C-130 w BA201 Agadez. Odnowiono także hangar dla Herculesów w Niamey.

Armee de l’Air du Niger odebrały dwa C-130H w 1978. Jeden z nich (5U-MBD), został zniszczony w wypadku w kwietniu 1997. Jego następca ma trafić do służby w przyszłym miesiącu. Według portalu scramble ma to być używany przez USAF WC-130H (nr takt. 65-0985), który od września 2018 przechodzi przegląd naprawczy w warsztatach Sabena Aerospace w Brukseli.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.