Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IARPA uruchamia program SMART

Strategia i polityka, 11 stycznia 2021

Amerykańska Intelligence Advanced Research Projects Activity (IARPA) poinformowała o rozpoczęciu wieloletniego programu badawczo-rozwojowego Space-based Machine Automated Recognition Technique (SMART), w ramach którego ma powstać oprogramowanie wykorzystujące metody sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do rozpoznawania obiektów na zdjęciach satelitarnych. SMART ma zautomatyzować analizę zdjęć satelitarnych dużych obszarów, co pozwoli na wykrywanie, monitorowanie i ocenę postępu procesów dynamicznych takich, jak prace budowlane w skali makro lub stan zasiewów i wegetacji roślin na obszarach dzikich. SMART ma wspomóc analizę prowadzoną przez interpretatorów zdjęć satelitarnych poprzez wstępną selekcję obszarów, na których zaszły zmiany spowodowane przez człowieka lub w wyniku procesów naturalnych.

IARPA zajmuje się finansowaniem ryzykownych projektów, które jednak w przypadku powodzenia mogą przynieść znaczące korzyści dla amerykańskich instytucji rządowych zajmujących się sprawami wywiadowczymi. Sama IARPA wchodzi w skład Biura Dyrektora Wywiadu Narodowego USA (Office of the Director of National Intelligence)

Potrzeba automatyzacji rozpoznawania obiektów na zdjęciach satelitarnych wynika z fizycznej niemożności wykonania analizy przez ludzi olbrzymiej masy danych uzyskiwanych z różnorodnych satelitów wojskowego rozpoznania obrazowego i radarowego, ale także z satelitów cywilnych o podobnych trybach obserwacji oraz mnóstwa satelitów meteorologicznych, monitorujących środowisko naturalne itp. Ostatecznym celem jest budowa olbrzymiej bazy danych (Big Data), którą można przeglądać na wiele sposobów z uwzględnieniem upływu czasu, co daje dodatkowe informacje na temat dynamiki obserwowanych działań człowieka i naturalnych procesów.

W ramach programu SMART IARPA przyznała kontrakty B+R Accenture Federal Services, Kitware, BlackSky Geospatial Solutions i Systems & Technology Research. W skład grupy naukowej oceniającej wyniki projektu wchodzą specjaliści z Johns Hopkins University Applied Physics Lab, MITRE Corporation, United States Geological Survey, National Aeronautics and Space Administration Goddard Space Flight Center i Savannah River National Laboratory.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.