Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

101. urodziny polskiego myśliwca

Ludzie, Historia, Lotnictwo wojskowe, 20 stycznia 2021

W styczniu 2020 swoją 101. rocznicę urodzin obchodzi mieszkający w Kanadzie, w Georgetown  na przedmieściach Toronto – kapitan dr (był praktykującym za oceanem stomatologiem) Piotr Kuryłłowicz – pilot myśliwców Spitfire, weteran walk polskich dywizjonów 317 i 315.

Artykuł z Daily Mirror z 29 maja 2009 o ponownym spotkaniu Piotra Kuryłłowicza ze swoim ostatnim Spitfire

Piotr Kuryłłowicz jest najprawdopodobniej najstarszym bojowym lotnikiem polskiej jednostki. Należy do ostatniego przedwojennego rocznika Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, który nie zdążył uzyskać promocji przed wybuchem II wojny światowej. W Wielkiej Brytanii, po przeszkoleniu, latał od sierpnia 1941 do lipca 1942 w Dyonie 317. W lipcu 1942 został promowany na stopień podporucznika, a wkrótce potem przeszedł do Dyonu 315.

13 maja 1943 leciał Spitfire IX nr BS410 podczas operacji Ramrod 71. W trakcie walki powietrznej toczonej nad Francją pomiędzy miastami Albert i Amiens doszło do uszkodzenia instalacji chłodzenia silnika jego myśliwca i pilot był zmuszony ratować się skokiem ze spadochronem (podczas którego doznał obrażeń), a samolot rozbił się w bagnistym terenie w okolicach Occoches (ok. 5 km na północny zachód od Doullens).

Oficjalne zdjęcie portretowe Jubilata z czasów wojny

Ranny pilot został ujęty przez Niemców. Trafił do obozu Stalag Luft III w Żaganiu, w którym przebywał do stycznia 1945. Ewakuowany na północny zachód wraz z innymi jeńcami, został ostatecznie wyzwolony przez wojska brytyjskie w okolicach Lubeki. Po wojnie wyemigrował do Kanady.

11 grudnia 2005 ekipa pod kierunkiem francuskiego badacza Pierre'a Bena wydobyła z ziemi fragmenty Spitfire’a BS410. W marcu 2006 Kuryłłowicz miał okazję obejrzeć wrak swojego myśliwca i spotkać ludzi, którzy go wydobyli. Reżyser Rafał Kapeliński nakręcił o tym film dokumentalny pt. Kogut z Occoches.

Piotr Kuryłłowicz przy jednym ze swoich Spitfire / Wycinek i zdjęcia: via Wojtek Matusiak

W brytyjskiej spółce Airframe Assemblies podjęto rekonstrukcję odnalezionego BS410 z myślą o przywróceniu samolotu do stanu zdatnego do lotu. Samolot jest własnością Martina Phillipsa w Wielkiej Brytanii i został zarejestrowany jako G-TCHI. 27 maja 2009 Piotr Kuryłłowicz zasiadł w kabinie Spitfire’a przechodzącego rekonstrukcję w Sandown na wyspie Wight.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.