Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Cezary i Tygrysy są gotowe

Strategia i polityka, 21 sierpnia 2009

Francuskie ministerstwo obrony poinformował, że kilka dni temu gotowość operacyjną uzyskały załogi śmigłowców szturmowych Tiger (Tigre) i obsługi dział Caesar, które niedawno przybyły w ramach wzmocnienia kontyngentu w Afganistanie.

Francuscy artylerzyści, w czasie ostatniego sprawdzianu, przed ogłoszeniem osiągnięcia gotowości bojowej. Caesary mogą strzelać pociskami kalibru 155 mm na odległość do 41 km, nieco ponad dwa razy większej niż nasi żołnierze, dysponujący haubicami typu Dana (19 km). Oznacza to, że - teoretycznie - są w stanie zapewnić wsparcie artyleryjskie na prawie 5-krotnie większym obszarze / Zdjęcie: MO Francji

3 śmigłowce przybyły do Afganistanu 26 lipca (zobacz: Tigre w Afganistanie), a haubice samochodowe, 1 sierpnia (zobacz: Caesary w Afganistanie). Przeprowadzone ćwiczenia udowodniły, że obsługujący je żołnierze osiągnęli wymagany stopień gotowości i od 15 sierpnia prowadzą normalną służbę.

W przypadku artylerzystów, ostateczny sprawdzian, połączony z ostrym strzelaniem, odbył się 14 sierpnia, niedaleko Kabulu. Zapewnią oni wsparcie artyleryjskie dla Kapisa Groupement Tactique InterArmes (grupy taktycznej Kapisa) i francuskiego batalionu w Surobi. Dla każdego z tych pododdziałów przewidziano prawdopodobnie dwudziałową baterię. Francuskie ministerstwo obrony poinformowało co prawda na początku miesiąca, że do Kabulu przybyły jedynie 3 haubice, jednak ostatnie zdjęcia pokazują nie mniej, niż 4 działa.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.