Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Testy bojowe Uranów-6

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 24 stycznia 2021

Na poligonie w pobliżu Woroneża pierwszy w rosyjskich wojskach lądowych pułk inżynieryjno-saperski gwardyjskiej armii ogólnowojskowej Zachodniego Okręgu Wojskowego wyposażony w roboty saperskie Uran-6 wypróbował je w ćwiczeniach bojowych. Do tej pory pojedyncze egzemplarze Urana-6 wykorzystano w operacjach zagranicznych do rozminowania skrajnie niebezpiecznych obszarów w Syrii i Górskim Karabachu.

Uran-6 w rękach rosyjskiego żołnierza-operatora odzianego w nowy kombinezon saperski. Pod Woroneżem roboty wypróbowano po raz pierwszy w roli oręża natarcia jednostek zmechanizowanych i pancernych / Zdjęcie: MO FR

Tym razem – na początku stycznia 2021 scenariusz działań w wykorzystaniem Uranów-6 zakładał, iż roboty zostaną użyte do rozpoznania i eliminacji zapór minowych postawionych przez potencjalnego przeciwnika dla powstrzymania natarcia rosyjskich oddziałów i pancernych w terenie zabudowanym. Ćwiczono – jak podaje służba prasowa rosyjskiego Zachodniego Okręgu Wojskowego – operacje w specjalnym pasie natarcia symulującym działania na obszarze osiedlowym miasta, które zostało umocnione i przygotowane do obrony. Zadaniem rosyjskich saperów było usunięcie zaminowanych podjeść drogowych do osiedli miejskich.

Prócz robotów Uran-6 testowano także nowe kombinezony przeciwodłamkowe i przeciwwybuchowe saperów – OWR-2 02. Zastosowano również zmechanizowane mosty TMM-3M, a także opancerzone maszyny inżynieryjne IMR-2 (na podwoziach T-72 – były w akcji w Czarnobylu), transportery opancerzone BTR-82A, pojazdy rozminowania UR-77 oraz zmodernizowane, wyposażone w trały przeciwminowe czołgi T-72BM3. Rosjanie podają, że zrealizowali za pomocą kompleksów Uran-6 cel ćwiczeń – przełamując minową pasywną obronę potencjalnego przeciwnika. W tych specyficznych ćwiczeniach pancernego natarcia na miasto uczestniczyło ponad 500 żołnierzy wojsk inżynieryjno-saperskich.

Opancerzone roboty saperskie Uran-6 obsługuje się za pomocą przenośnego pulpitu sterowniczego z odległości do 800 m. Pojazd wyposażony jest w 4 kamery umożliwiające dookólną obserwację obszaru działania. Napęd gwarantuje diesel jarosławskiej wytwórni silników. Osłony zapewniają przetrwanie wozu przy eksplozji do 4 kg trotylu. Uran-6 pokonuje pionowe ściany o wysokości do 1 m i rowy o szerokości 1,5 m.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.