Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Boeing nadal kupuje tytan z Rosji

Przemysł lotniczy, Lotnictwo cywilne, Strategia i polityka, 26 stycznia 2021

Boeing podpisał kolejny długoterminowy kontrakt z rosyjską VMSPO-AVISMA na dostawy tytanu. Rosjanie będą nadal dostarczać tytanowe odkuwki wykorzystywane do budowy samolotów pasażerskich modeli 737, 767, 777 i 787. Odbiorcą będzie Boeing i jego kooperanci. Amerykański koncern planuje przeznaczyć 27 mld USD na zakupy tytanu od VMSPO-AVISMA w ciągu najbliższych 30 lat.

Zdjęcie: VMSPO-AVISMA

Obróbką mechaniczną komponentów nadal będzie zajmować się spółka Boeinga i VMSPO-AVISMA – powstała w lipcu 2007 Ural Boeing Manufacturing (UBM) ze specjalnej strefy ekonomicznej w obwodzie swierdłowskim. Ich dostawy są realizowane z wykorzystaniem globalnej sieci dystrybucji VMSPO-AVISMA. Jej główne ośrodki zlokalizowane są w USA, Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i ChRL.

W 2019 ok. 40% dostaw eksportowych VMSPO-AVISMA przypadało na USA. Boeing kupuje od rosyjskiego producenta 35% tytanu potrzebnego do produkcji. Jeszcze więcej kupuje go od VMSPO-AVISMA europejski Airbus – prawie 65%, i brazylijski Embraer – blisko 100%.

Głównym udziałowcem VMSPO-AVISMA jest rosyjski koncern Rostech. Ma 25% plus 1 udziałów, stanowiących pakiet blokujący. W grudniu 2020 amerykański Departament Handlu umieścił VMSPO-AVISMA na liście przedsiębiorstw objętych sankcjami gospodarczymi. W styczniu 2021 sankcje odwołano.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.