Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Brytyjczycy opracowali MCDCS

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 28 stycznia 2021

Kilka brytyjskich podmiotów opracowało nowy wzór kamuflażu dla czołgów podstawowych Multi-Coloured Camouflage Scheme (MCDCS). Przeprowadzone testy potwierdziły już jego skuteczność. Celem opracowania kamuflażu MCDCS było utrudnienie wykrycia czołgów za pomocą oka nieuzbrojonego i za pomocą urządzeń optycznych / Zdjęcia: MO Wielkiej Brytanii

MCDCS został opracowany na bazie doświadczeń z eksploatacji czołgów Challenger 2 w ramach batalionowej grupy bojowej w Estonii. Prace zainicjowano po wizycie w Estonii specjalistów z ATDU (Armoured Trials and Developement Unit). W pracach, poza ATDU z siedzibą w Dorset, brali udział specjaliści z Defence Science and Technology Laboratory (DSTL) i Tank Museum z Bovington.

W pracach nad kamuflażem wykorzystano nie tylko doświadczenia kontyngentu w Estonii, czy te zdobyte w ramach programu Streetfighter. Wzięto pod uwagę także doświadczenia z użycia kamuflaży okrętowych z I wojny światowej, projektów kamuflaży z II wojny światowej podczas działań w północnej Afryce i eksperymentów z lat 1960. i 1970. Kluczowy w tym zakresie był udział w programie Tank Museum. Z kolei DSTL było odpowiedzialne za dostarczenie nowoczesnych farb redukujących wykrycie za pomocą radarów i urządzeń termowizyjnych.

Użycie nowoczesnych farb w połączeniu z odpowiednim wzorem maskującym pozwala zapewnić kompleksowe maskowanie pojazdów w różnych zakresach. Nowo opracowany wzór maskujący został już przetestowany przez żołnierzy z Army’s Armour Centre. W testach stosowano obserwację wzrokową i z użyciem lornetki. Żołnierze potwierdzili wysoką skuteczność kamuflażu na dystansie 400-1500 m.
GaleriaDrukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.