Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przelot obiektu 2020 SO w pobliżu Ziemi

Astronautyka, 01 lutego 2021

Dzisiejszej nocy (z 1 na 2 lutego 2021), w pobliżu Ziemi przeleci obiekt 2020 SO. Został on wykryty 17 września 2020 przez teleskop Pan-STARRS1 w Haleakala na Hawajach.

Od 8 listopada 2020 obiekt 2020 SO znajduje się pod wpływem grawitacji Ziemi. Przeleci w jej pobliżu nocą z 1 na 2 lutego w odległości 50 000 km (1/7 odległości Księżyca od Ziemi), a następnie jeszcze raz w odległości 220 000 km, po czym w marcu odleci w przestrzeń kosmiczną / Grafika: Phoenix7777, Wikimedia Commons

Dalsza obserwacja obiektu oraz obliczenia wykonane w NASA Jet Propulsion Laboratory wykazały, że zbliżający się do naszej planety obiekt jest ziemskiego pochodzenia. Poruszał się on tylko z prędkością 3 km/s względem Ziemi i miał okres obiegu Słońca 387 dni po orbicie zbliżonej do ziemskiej. Dalsza analiza danych przyniosła zaskakujące rezultaty.

Okazało się, że tajemniczy obiekt jest drugim stopniem rakiety nośnej sondy księżycowej Surveyor 2, której start odbył się 20 września 1966. Była to druga misja księżycowa, w ramach której na powierzchni Srebrnego Globu miał osiąść lądownik. Jednak trzeciego dnia lotu w stronę Księżyca nie udało się uruchomić kolejnego stopnia zespołu napędowego, sonda zaczęła koziołkować i następnie uderzyła w powierzchnię Księżyca.

Wcześniej drugi stopień rakiety nośnej zaczął być znoszony ze swej trajektorii wokółksiężycowej w wyniku oddziaływania wiatru słonecznego na dużą powierzchnię boczną bardzo lekkiej struktury kadłuba, gdyż całe paliwo było już wypracowane. Dzięki temu drugi stopień opuścił układ Ziemia-Księżyc i stał się nowym satelitą Słońca.

Po bieżącym zbliżeniu się do Ziemi na odległość 50 000 km obiekt 2020 SO wykona jedno okrążenie naszej planety po wydłużonej orbicie eliptycznej i następnie w marcu zostanie wyrzucony przez grawitację ziemską w przestrzeń kosmiczną na większą orbitę wokółsłoneczną.

Zdarzenie będzie można obserwować w sieci od dzisiejszego wieczora od 22:00 UTC za pomocą włoskiego Virtual Telescope.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.