Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Leopardy ze Szwecji do Argentyny?

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 25 sierpnia 2009

Niemiecki rząd zaproponował Argentynie czołgi Leopard 2A4, które obecnie znajdują się w Szwecji. Cena jednostkowa to 250 tys. USD.

Podstawę jednostek pancernych Argentyny tworzy ok. 250 egz., przedstawionych na zdjęciu, 30,5-tonowych czołgów TAM, produkowanych w latach 1979-1995, na podwoziu niemieckiego bwp Marder. Ich dopełnieniem są lekkie, austriackie SK-105 Kurassier i francuskie, także bardzo stare, AMX-13/105. Pozyskanie 160 Leopardów 2 przyniosłoby skokową poprawę zdolności bojowych jednostek pancernych. Tyle, że budżet argentyńskiego ministerstwa obrony ponownie znacznie się skurczył, a władze w Buenos Aires zdecydowały się skasować część programów zbrojeniowych lub znacznie opóźnić wykonanie pozostałych... / Zdjęcie: Joaquín Alvarez Riera

Szwedzkie wojska lądowe posiadają 160 czołgów Strv 121, czyli wczesnych modeli Leoparda 2A4, dostarczonych w zapasów mobilizacyjnych Niemiec w latach 1994-1995. Czołgi leasingowano, co było częścią umowy na dostawy 120 nowych Strv 122 (Leopardów 2A6). Obecnie nie są one wykorzystywane w jednostkach liniowych, a okres ich wypożyczenia zbliża się ku końcowi.

W związku z tym rząd RFN, konsekwentnie realizując politykę wyprzedawania Leopardów, dla utrzymania linii produkcyjnych części zamiennych, amunicji i usług serwisowych, zaproponowało Strv121 władzom Argentyny.

Niemcy chcą otrzymać po 250 tys. USD za jeden czołg. Pojazdy znajdują się w dobrym stanie technicznym. Specjaliści Rheinmetalla odwiedzili także zakłady remontowe wojsk lądowych, w których planuje się stworzyć centrum, serwisowe Leopardów, nie tylko argentyńskich, ale również chilijskich (zobacz: Chile odebrało pierwsze Leopardy 2A4) i brazylijskich (prawie 380 egz. Leopardów 1 A1 i A5).

Na razie nie wiadomo, jak na tę propozycję odpowiedziały władze Argentyny. Mimo możliwości względnie taniego zastapienia przestarzałego sprzętu pancernego, obecna sytuacja budżetowa nie sprzyja jakimkolwiek poważnym inwestycjom wojskowym w tym kraju (zobacz: Załamanie argentyńskich planów).

Na podstawie informacji Santiago Rivasa


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.