Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zwolnienia w przedsiębiorstwach lotniczych

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, Lotnictwo cywilne, 26 sierpnia 2009

Amerykański sektor lotniczy szczególnie dotkliwie odczuwa skutki obecnego kryzysu. Najmniejsze cięcia zatrudnienia dotyczą jednak zakładów, produkujących na rzecz wojska. Zmniejszyły one liczbę stanowisk jedynie o 4,5%.

Zmniejszenie wydatków Pentagonu już zaowocowały skasowaniem kilu programów lotniczych, w tym niemal przesądzoną rezygnacją z budowy kolejnych myśliwców F-22, wygaszeniem produkcji transportowych C-17 czy rezygnacją z rozwoju nowego bombowca średniego zasięgu oraz śmigłowców prezydenckich. Mimo tego zakłady branży ciągle mogą liczyć na spore zamówienia. Dotychczas ogłaszane redukcje zatrudnienia są niewielkie i wynikają nie tyle ze zmniejszenia obrotów, co z zahamowania ich wzrostu. Zarządy przedsiębiorstw dbają jednak, by zachować jak największą liczbę wysoko wykwalifikowanych pracowników / Zdjęcie: Lockheed Martin

Coroczny raport, przygotowany przez tygodnik Aviation Week, na podstawie danych Aerospace Industries Association (AIA), dowodzi, że w pierwszej połowie bieżącego roku amerykańskie zakłady lotnicze, pracujące dla wojska zmniejszyły, zatrudnienie o ok. 30 tys. osób, czyli o 4,5%. To zdecydowanie mniej, niż przedsiębiorstwa, pracujące na potrzeby rynku cywilnego.

Powodem jest nie tylko fakt ciągle wysokich zamówień Pentagonu. Zarządy przedsiębiorstw nie chcą powtórzyć błędu z początku lat 1990. W tym okresie, po zakończeniu Zimnej Wojny, zwolniono 40% pracowników, głównie młodych. Z tego powodu, w czasie zwiększenia zamówień, wystąpiły poważne problemy z ich realizacją. Co więcej, zmieniła się struktura wieku pracowników. Obecnie co roku na emeryturę odchodzi ok. 5% zatrudnionych i brakuje osób z odpowiednim doświadczeniem, dla ich zastąpienia. Odsetek ten rośnie z roku na rok. Osiągnie apogeum w 2020.

Dlatego zarządy unikają zwolnień, zmniejszając liczbę godzin pracy lub wprowadzając przestoje. Zmniejszenia liczby etatów będą prawdopodobnie trwały do końca 2010. Nie spowodują jednak redukcji większych, niż 10%.

Dane do analizy otrzymano z 43 zakładów, zatrudniających 520 na 630 tys. pracowników branży.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.