Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Australia – eskadra na 100-lecie

Lotnictwo wojskowe, Historia, 13 lutego 2021

Australijskie wojska lotnicze – RAAF (Royal Australian Air Force) uczczą swoje 100-lecie utworzeniem specjalnej eskadry lotniczych tradycji nr 100 – No.100 Squadron. Jej powinnością będzie prezentowanie w locie unikatowych latających zabytków.

W zasobach No.100 Squadron znajdzie się jedyny myśliwiec skonstruowany w Australii i przez nią budowany w czasie II wojny światowej – CA-13 Boomerang / Zdjęcie: Australian Warbirds

Pierwsza lotnicza formacja australijska – oddział awiacyjny wojska – Australian Defence Force (ADF) powstała w marcu 1921. Oznacza to, że już za miesiąc na antypodach rozpoczną się uroczystości temu poświęcone. Uczestniczyć w nich będą zachowane i ciągle utrzymywane w stanie lotnym samoloty, które kształtowały dzieje australijskich wojsk lotniczych. Nowy No.100 Squadron będzie ich operatorem.

Jednym z najciekawszych samolotów australijskiej jednostki lotniczych tradycji – No. 100 Squadron będzie z pewnością jedyny zdatny do lotu na świecie dwusilnikowy bombowiec Hudson Mk IVA. Wyprodukowano go w Kalifornii w 1939 i dostarczono Australijczykom w 1941 / Zdjęcie: Wiki

Eskadra historyczna rozmieszczona będzie w dwóch wojskowych bazach lotniczych – w Temora w stanie Nowa Południowa Walia (najludniejsza i najstarsza prowincja ze stolicą – Canberrą i Sydney, oraz w Point Cook w stanie Victoria (na południe od Nowej Południowej Walii). Będzie to formalnie reaktywacja No. 100 Squadron, jako że jednostka z tą symboliczną numeracją powstała już raz – w lutym 1942 w bazie RAAF Richmond (50 km na północny zachód od centrum Sydney) jako jednostka bombowa wyposażona w brytyjskie dwusilnikowe samoloty Bristol Beaufort. Zasłużyła się w słynnej bitwie z flotą japońską w akwenie Morza Bismarcka w marcu 1943. Została jednak rozwiązana po II wojnie światowej – 19 sierpnia 1946. Bazowała wówczas na terenie Nowej Gwinei.

Inny unikat nowej australijskiej jednostki lotniczej – dokładna replika myśliwca Wielkiej Wojny, Sopwith Pup. Na tych samolotach walczyli także piloci australijscy / Zdjęcie: RAAF Museum

Nowa, tworzona właśnie formacja – No.100 Squadron będzie miała pod swoją pieczą rzadkie latające samoloty. W Point Cook znaleźć się mają dwie latające repliki myśliwców z I wojny światowej – Sopwith Pup (VH-PSP) i Sopwith Snipe (VH-SNP) – znane z walk powietrznych nad Frontem Zachodnim (Francja, Belgia). Latali wówczas na nich także piloci australijscy. Jest też zupełnie unikatowa latająca replika bombowca Wielkiej Wojny – RAF RE.8 (VH-OTF), maszyna związana z bohaterstwem australijskich załóg. W sumie w Point Cook bazować ma 9 historycznych maszyn, a wśród nich australijskie Mustang i P-40E.

Baza Temora zaś ma być domem dla dwóch latających australijskich Spitfire – Mk VIII (VH-HET) i Mk XVI (VH-XVI), ale także jedynego na świecie nadal latającego bombowca Hudson Mk IVA (VH-KOY). Tam też będą zgrupowane dwa samoloty bojowe budowane w Australii (przez Commonwealth Aircraft Corporation – CAC) podczas II wojny światowej – bazujące na rozwoju konstrukcji amerykańskiego treningowego Harvarda – myśliwiec CA-13 Boomerang (VH-MHR) i dwumiejscowy bombardujący CA-16 Wirraway (VH-BFF). Z Temora latać mają także dwa zabytkowe odrzutowce – Meteor F.8 (VH- MBX), i dwumiejscowy Vampire  T.35 (VH-VAM).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.