Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bałtijsk ćwiczy w Zatoce Omańskiej

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 16 lutego 2021

16 lutego 2021 jest drugim dniem ćwiczeń wydzielonego zespołu okrętów rosyjskiej Floty Bałtyckiej z bazy w Bałtijsku z jednostkami floty Iranu w akwenie Zatoki Omańskiej i w północnej części Oceanu Indyjskiego. Kaliningradzcy marynarze uczestniczą w ćwiczeniach na pokładach korwety Stojkij (Niezłomny) oraz tankowca floty – Koła. Zespół z Bałtijska wyszedł w morze 16 grudnia 2020. Jak podały rosyjskie media, w jego składzie znalazł się także towarzyszący podstawowym okrętom holownik oceaniczny, Jakow Grebelski – na wypadek jakiejkolwiek awarii w dalekim rejsie.

Rosyjska korweta Stojkij od 2014 wchodzi w skład Floty Bałtyckiej. Jest to trzeci okręt projektu 20380 o długości ponad 100 m i wyporności 20220 ton, dysponujący maksymalną szybkością do 27 węzłów i zasięgiem do 4000 mil. Uzbrojenie główne stanowią kierowane pociski Uran o zasięgu 150 km, w które swego czasu miała zostać wyposażona Marynarka Wojenna RP. Z pokładu operować może śmigłowiec Ka-27PL / Zdjęcie: WojennoMorskijPortał

9 stycznia 2021 eskadra z Kalinigradu zawinęła do syryjskiej bazy morskiej Rosji – portu Tartus. Przed dalszą drogą okręty przeszły tam przegląd przeprowadzony siłami mechaników sprowadzonej do Syrii pływającej bazy remontowej PM-80. W połowie stycznia korweta Stojkij przeprowadziła na wodach syryjskich ćwiczenia ogniowe wszystkich swoich systemów bojowych – artyleryjskich i rakietowych.

W lutowych (15-16) rosyjsko-irańskich ćwiczenia morskich, których scenariusz obejmuje wspólne akcje antypirackie, zespołowe manewrowanie i zapobieganie sytuacjom nadzwyczajnym (pożary, awarie) oraz akcje ratunkowe, biorą udział następujące okręty floty Republiki Islamskiej: fregata rakietowa Jamaran, korweta Nahdi, okręty rakietowe Falakhan, Gardouneh i Tondar, okręt patrolowy Mahmudi, okręt wsparcia i zaopatrzenie Lavan. 15 lutego obie floty strzelały do małych szybkich celów nawodnych. Na 16 lutego przewidziano wspólną akcję abordażową komandosów morskich na opanowanym przez symulowanych piratów frachtowcu.

Obserwatorzy zwracają uwagę na to, że udział eskadry rosyjskiej z Bałtijska w ćwiczeniach jest gestem Moskwy wobec Teheranu, który we wrześniu 2020 skierował swoje okręty do niektórych rosyjskich ćwiczeń morskich na wodach Morza Kaspijskiego – Kawkaz-2020. Przypominają też, że w grudniu 2019 w północnym akwenie Oceanu Indyjskiego miały miejsce wspólne ćwiczenia morskie Iranu, Rosji i Chin.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.