Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pasażerski Pipistrel zasilany wodorem

Przemysł lotniczy, Lotnictwo cywilne, 16 lutego 2021

Słoweński Pipistrel ujawnił projekt małego samolotu pasażerskiego Miniliner zasilanego wodorem. Miałby on przewozić do 20 pasażerów. Program jest we wstępnej fazie. Trwają analizy biznesowe.

Wizja małego samolotu pasażerskiego Pipistrel Miniliner napędzanego 4 śmigłami. Takie samoloty miałyby wejść do eksploatacji najdalej za dekadę / Ilustracja: Pipistrel

Według wstępnych założeń, Miniliner miałby operować z nieutwardzonych pasów startowych o długości nie większej niż kilometr. Dowoziłby pasażerów z obszarów słabo zaludnionych i pozbawionych nowoczesnej infrastruktury do dużych węzłów komunikacyjnych. Do jego eksploatacji nie byłby potrzebne duże inwestycje infrastrukturalne.

Pipistrel ocenia, że Miniliner mógłby wejść do eksploatacji w latach 2028-2030. Aby sprostać obecnym wymaganiom regulacyjnym, operacyjnym i technologicznym, Pipistrel współpracuje z europejskimi Clean Aviation, SESAR i EASA, a także ustanawia wiele branżowych inicjatyw partnerskich. Jeśli projekt zakończyłby się powodzeniem, zmieniłby pozycję rynkową Pipistrela, który póki co produkuje jedynie niewielkie samoloty (w tym z napędem elektrycznym i hybrydowym) i szybowce.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.