Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy Arjun Mk-1A odebrany

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 17 lutego 2021

Premier Indii Narendra Modi dokonał uroczystego odbioru pierwszego czołgu podstawowego w udoskonalonej wersji Arjun Mk-1A. Uroczystość odbyła się w Chennai w stanie Tamil Nadu, gdzie czołgi będą produkowane.

Indie chcą pozyskać łącznie 118 czołgów Arjun Mk-1A / Zdjęcie: Twitter – narendramodi

Czołg Arjun Mk-1A jest owocem współpracy Combat Vehicles Research & Development Estabilishment, Defence Research and Development Organisation, 15 placówek akademickich, ośmiu laboratoriów i kilku mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Najnowsza odmiana charakteryzuje się 71 usprawnieniami w porównaniu do starszego Mk-1, z których 14 uznano za kluczowe. Wśród nich można zauważyć pokrycie czołgu pancerzem reaktywnym i zastosowanie zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia na wieży. Ponadto czołg uzyskał zdolność do używania wystrzeliwanych z lufy ppk LAHAT. Wzrósł także do 54,3% udział lokalnie opracowanych komponentów w budowie czołgu. W przypadku wersji Mk-1 było to jedynie 41%.

Produkcja czołgu Arjun Mk-1A rozpocznie się po przeprowadzeniu serii kolejnych testów. Decyzja o zamówienia kolejnych Arjunów wpisuje się w program Atmanirbhar Bharat będący pochodną inicjatywy Make in India. Odbywa się to pomimo negatywnej oceny poprzedniego wariantu czołgu, który był dostarczany od 2004 w liczbie 124.

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.