Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowa wersja serbskiego robota bojowego

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 17 lutego 2021

Z artykułu opublikowanego w lutowym numerze serbskiego miesięcznika Odbrana (wydawanego przez belgradzki resort obrony), sygnowanego przez wiceministra ds. uzbrojenia – Nenada Miloradovicia, wynika, że Belgrad nadal rozwija konstrukcję robota bojowego Mali Miloš – zaprojektowanego przez Vojnotehnički Institut (VTI), a montowanego przez działające w Trstenik zakłady Prva Petoletka Namenska, które specjalizują się w lotniczej hydraulice podwoziowej, granatnikach, moździerzach i pompach.

Lutowa belgradzka Odbrana po raz pierwszy opublikowała rysunek nowej wersji bojowego robota Mali Miloš, uzbrojonej w 6-lufowy szybkostrzelny km DillonAero i pociski rakietowe Szerszeń / Rysunek: MORS

5 robotów Mali Miloš w wariancie N – jak Naoružani, czyli uzbrojony, znajduje się w wyposażeniu serbskiej 72. brygady operacji specjalnych. Ta wersja wyekwipowana jest w sterującą uzbrojeniem głowicę optoelektroniczną, a jej oręż stanowi zdalnie sterowany km Zastava M86 7,62 x 54 mm (z zapasem 500 nabojów) oraz granatnik rewolwerowy 40 x 46 mm z 6 nabojami. 

Z Odbrany dowiedzieć się można, że najnowsza, na razie prototypowa, odmiana serbskiego robota uzbrojona zostanie w 6-lufowy, szybkostrzelny, napędzany elektrycznie km DillonAero M134 Minigun strzelający amunicją 7,62 x 51 mm NATO oraz w dwie wyrzutnie pocisków rakietowych M80 Zolja (Szerszeń) 64 mm, niekierowanych, przeznaczonych do walki z celami opancerzonymi.

5 serbskich bojowych robotów w wersji N znajduje się w wyposażeniu 72. brygady operacji specjalnych / Zdjęcie: MORS

Km DillonAero M134 – znane także w Polsce z uzbrojenia jednostki Grom, w rękach oddziałów serbskiej żandarmerii pojawiły się we wrześniu 2019, a zademonstrowano je podczas ćwiczeń Povtarak 2019, przeprowadzonych na terenie poligonu Nikinci 45 km za zachód od Belgradu. M134 zainstalowano wówczas jako pokładowe uzbrojenie czterokołowych wozów opancerzonych M16 Miloš.

W rozwoju i w fazie testów znajduje się także trzecia wersja robota Mali Miloš – L jak Logistički – wariant transportowy, przeznaczony do przewożenia zaopatrzenia i ewakuacji rannych z pola walki. Wiadomo, że źródłem zasilania tej odmiany są nowe elektryczne baterie litowe, które mają być standardem dla wszystkich pozostałych wersji maszyny. Robota L zademonstrowano podczas pokazu na terenie bazy lotniczej Batajnica pod Belgradem w sierpniu 2020. 

Minister Miloradović poinformował na łamach Odbrany, że VTI zaprojektował 178 nowych i zmodernizowanych typów uzbrojenia w okresie 2015 – 2020. Obecnie belgradzki instytut pracuje we współpracy z serbską zbrojeniówką nad 85 projektami systemów uzbrojenia, a przemysł obronny samodzielnie rozwija 37 projektów.

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.