Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Serbskie plany zbrojeniowe na 2021

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 18 lutego 2021

Minister obrony Serbii, Nebojsza Stefanoivić w wywiadzie dla belgradzkiego dziennika Politika przekazał, iż w najbliższym czasie należy się spodziewać dostaw zakupionych we Francji przenośnych rakietowych zestawów przeciwlotniczych Mistral 3.

Serbia, wchodząc latem 2019 w porozumienie z europejskim konsorcjum rakietowym MBDA, stała się formalnie 32 użytkownikiem pocisków Mistral. Wedle umowy, kupiono wówczas zapas 50 pocisków i 18 wyrzutni z myślą o integracji systemu z serbskimi opancerzonymi pojazdami przeciwlotniczymi PASARS-16, uzbrojonymi w 40-mm działa. MBDA ma udzielić wszechstronnej pomocy technicznej w procesie integracji.

Wiązało się to z rezygnacją z rozwoju własnego pocisku przeciwlotniczego, który chciano prowadzić bazując na konstrukcji rosyjskiej.

Europejskie zestawy rakietowe Mistral 3 mają zostać zintegrowane z serbskimi pojazdami przeciwlotniczymi PASARS-16, uzbrojonymi w armaty kal. 40 mm / Zdjęcie: Priboj

Warto zauważyć, że wojska lotnicze Serbii wykorzystują zakupione we Francji, od Airbus Helicopters uzbrojone śmigłowce H145M. Mają ich 9.  

Stefanović zadeklarował, że po odbiorze z Białorusi 4 kolejnych podarowanych przez Mińsk i wyremontowanych w Baranowiczach myśliwców MiG-29, ich liczba wiosną 2014 w dyspozycji operacyjnej Belgradu sięgnie 14. Natomiast 10 samolotów MiG-29, które są modernizowane własnymi siłami w bazie Batajnica, z pomocą Rosjan, ma być gotowych w czerwcu 2021.

Wedle jego zapowiedzi, należy się także spodziewać do końca 2021 dostawy z Rosji 19 zmodernizowanych czołgów T-72B1M (Biały Orzeł) i 20 także zmodernizowanych opancerzonych wozów rozpoznawczych – BRDM-2M. W ten sposób – jak szacuje minister – liczba Białych Orłów w arsenale Serbii pod koniec roku zwiększy się do 30. Taką samą liczbą BRDM-2M rozporządzać będzie Belgrad za kilka  miesięcy.

Do końca roku – jak informuje Stefanović – artyleria wojsk lądowych Serbii wzbogacić się ma o dalsze mobilne armatohaubice NORA-B52 M15 kalibru 155 mm na ośmiokołowych podwoziach. Do tej pory własnej armii dostarczono ich 6 (są też przedmiotem eksportu). Do końca roku ma ich być 18, co pozwoli na utworzenie samodzielnej, wydzielonej jednostki artylerii samobieżnej.

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.