Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

1 z 17 wycofanych B-1B w AMARG

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 18 lutego 2021

1 z 17 wycofanych w 2020 z linii przez US Air Force bombowców strategicznych B-1B trafił na przechowanie do Davis-Monthan AFB. Samolot wczoraj, 17 lutego 2021 poleciał do 309th Aerospace Maintenance and Regeneration Group (AMARG). Jak podało Air Force Global Strike Command, to B-1B, który wcześniej stacjonował w Ellsworth AFB. Z opublikowanych przez USAF zdjęć wynika, że do AMARG poleciał wczoraj B-1B nr ser. 85-0066.

Sierż. David Jackson, kontroler z 28th Aircraft Maintenance Squadron, żegna pierwszego z 17 wycofanych ze służby B-1B, przed startem z Ellsworth AFB do ostatniego lotu, do 309th Aerospace Maintenance and Regeneration Group w Davis-Monthan AFB / Zdjęcie: USAF, Airman Jonah Fronk

Zatwierdzony przez Kongres program wycofania ze służby 17 B-1B ma nie wpłynąć na możliwości bojowe US Air Force. Oszczędności mają zaś pozwolić na skoncentrowanie obsługi technicznej na pozostałych samolotach, zwiększając ich gotowość. Łatwiej będzie też o modernizację całej floty amerykańskich bombowców strategicznych.

Nie wszystkie wycofane B-1B trafią do AMARG. Jeden ma polecieć do Edwards AFB (CA), by uczestniczyć w testach. Inny trafi do kompleksu logistycznego Oklahoma City w Tinker AFB, a trzeci do Wichita State University (KS) w celu prowadzenia badań. Czwarty B-1B stanie się eksponatem przed jedną z baz USAF.

Z 13 B-1B, które zostaną przekazane do AMARG, tylko 4 będą przechowywane w sposób, który umożliwi ich ewentualny powrót do służby. Zostaną specjalnie wysuszone i pokryte kokonem zabezpieczającym przed wpływami zewnętrznymi. Pozostałe będą służyły jako magazyny części zamiennych.

45 pozostałych we flocie operacyjnej B-1B zostanie w miarę równo podzielonych między 28th Bombardment Wing w Ellsworth AFB z 34th i 37th Bombardment Squadron, oraz 7th BW w Dyess AFB z 9th, 28th BS.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.