Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zgoda na ER GMLRS dla Finlandii

Strategia i polityka, Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 19 lutego 2021

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Finlandii nowo opracowywanych pocisków rakietowych Extended Range Guided Multiple Launch Rocket System (ER GMLRS) za maksymalną kwotę 91,2 mln USD. Amunicja może wejść do uzbrojenia fińskich wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M270 MLRS. Finlandia może stać się pierwszym odbiorcą eksportowym nowej amunicji.

Finlandia eksploatuje 22 wyrzutnie M270 MLRS pozyskane z nadwyżek holenderskich / Zdjęcie: MO Finlandii

Rząd Finlandii wyraził zainteresowanie zakupem 25 pakietów z amunicją M30A2 ER GMLRS-AW i 10 pakietów z amunicją M31A2 ER GMLRS-U. Pojedynczy pakiet mieści 6 szt. GMLRS kal. 227 mm, co oznacza możliwość zakupu łącznie 210 pocisków. Zapytanie Finów dotyczyło również wsparcia materiałowego, testów jakości i niezawodności amunicji, wsparcia technicznego i logistycznego oraz innych elementów wsparcia.

Co istotne, prace nad pociskami rodziny ER GMLRS jeszcze się nie zakończyły. Przewiduje się, że w maju br. przeprowadzone zostaną testy kwalifikacyjne, zaś w listopadzie pociski wejdą do fazy wstępnych testów operacyjnych. Program notuje jednak 6-miesięczne opóźnienie z powodu trwającej pandemii.

Głównym założeniem opracowania nowych pocisków jest wydłużenie donośności artylerii rakietowej kal. 227 mm do ok. 150 km. ER GMLRS bazują na starszym GMLR o donośności ok. 70 km. Mają się jednak wyróżniać sekcją napędową o większej średnicy. Podobnie jak w przypadku poprzedników nowe pociski będą bronią korygowaną w locie z wykorzystaniem nawigacji GPS/INS. Pociski będą oferowane z trzema rodzajami głowic bojowych: Unitary, Alternative Warhead i Dual-Purpose Improved Conventional Munitions.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.