Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

GBSD po pierwszym przeglądzie

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 20 lutego 2021

Northrop Grumman poinformował, że jego projekt nowej międzykontynentalnej rakiety balistycznej dla US Air Force przeszedł pomyślnie pierwszy przegląd. Odbył się on w listopadzie 2020 i dotyczył planowanej konstrukcji i technologii produkcyjnych rakiety (engineering and manufacturing development, EMD). Zostały one zatwierdzone. Koncern poinformował o tym dopiero teraz.

Przegląd (EMD baseline review, EBR) odbył się już 2 miesiące po tym, jak USAF przyznały Northrop Grummanowi kontrakt o wartości 13,3 mld USD na opracowanie lądowego komponentu sił odstraszania jądrowego – Ground Based Strategic Deterrent (GBSD). GBSD ma być następcą rakiety Minuteman 3, która jest używana od 1970. Zgodnie z obecnymi planami, Northrop Grumman ma zapewnić wstępną zdolność operacyjną GBSD w 2029.

Miejsca na terytorium USA, gdzie realizowany jest program GBSD. Siedziby zakładów Northrop Grummana i jego kooperantów oraz jednostek USAF, które w nim uczestniczą / Ilustracja: Northrop Grumman

Przegląd trwał 3 dni. Wzięło w nim udział ponad 100 osób z USAF i Northrop Grummana. Ujawniono, że koncern projektuje 3-stopniową rakietę na paliwo stałe całkowicie w środowisku wirtualnym. Umożliwia to rządowi i wykonawcom współpracę w czasie rzeczywistym w sposób zintegrowany we wszystkich obszarach projektu. Jego zatwierdzenie oznacza przeniesienie na rząd federalny własności intelektualnej wytworzonej przy realizacji programu.

Cały program GBSD ma kosztować 100 mld USD w ciągu dekady. To sprawia, że wywołuje on ogromne emocje i będzie przedmiotem wielu analiz. Zapowiedziała je już nowa administracja Joe Bidena. Pojawiają się nawet propozycje rezygnacji z niego i ograniczenia się do kolejnych modernizacji rakiet Minuteman 3. USAF twierdzą jednak, że są one zbyt przestarzałe.

Wszelkie próby ograniczenia GBSD mogą spotkać się z silnym sprzeciwem w Kongresie. Program zatrudnia bowiem tysiące pracowników w całych Stanach Zjednoczonych Ameryki. Northrop Grumman zbudował duży zespół podwykonawców, w tym Aerojet Rocketdyne, Bechtel, Clark, Collins Aerospace, General Dynamics, Honeywell, Kratos Defence and Security Solutions, L3Harris, Lockheed Martin i Textron Systems, których zakłady są rozsiane na całym terytorium USA. Sam Northrop Grumman ma zarabiać na GBSD 800-900 mln USD rocznie.

Ważnym argumentem za realizacją GBSD jest też udana modernizacja lądowego komponentu sił strategicznych przeprowadzona przez FR. Rosjanie znacznie wyprzedzają obecnie USA w tej dziedzinie. Między innymi dzięki całkowitemu ucyfrowieniu dowodzenia tym rodzajem sił zbrojnych, które USAF mają dopiero w planach.

 

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.