Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

IDEX 2021: Porozumienie MBDA i Tawazun

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Imprezy branżowe, 23 lutego 2021

Podczas odbywającej się obecnie w Abu Zabi wystawy IDEX dyrektor działu rozwoju gospodarczego Tawazun Matar Ali Romaithi i dyrektor sprzedaży eksportowej MBDA Florent Duleux, w obecności prezesów obydwu koncernów – Tareqa Abdulraheema Al Hosaniego i Erica Bérangera, podpisali  porozumienie w sprawie zamiaru współpracy na rzecz rozwoju precyzyjnych systemów uzbrojenia kierowanego.

W konstrukcji SmartGlider zastosowane zostaną nowe technologie naprowadzania i nawigacji, a także wielofunkcyjne głowice bojowe / Ilustracja: MBDA

Celem inicjatywy jest nawiązanie długoterminowego partnerstwa między Tawazun i MBDA, umożliwiającego rozwój systemów uzbrojenia SmartGlider od projektu do produkcji. Za badania rozwojowe odpowiedzialny będzie wspólny zespół inżynierów z obu przedsiębiorstw, w większości z Tawazun. Będą oni pracować w pierwszym regionalnym Centrum Inżynierii Rakietowej MBDA w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Po podpisaniu umowy Matar Al Romaithi stwierdził: Jesteśmy zadowoleni z rozwijających się relacji z MBDA. Umowa pozwala nam poszerzyć obszary współrozwoju i koprodukcji zaawansowanych technologicznie produktów zbrojeniowych. Współpraca z MBDA wzmocni nasze zaangażowanie w rozwój przemysłu obronnego i bezpieczeństwa w ZEA, budowanie krajowych zdolności oraz rozwój lokalnych łańcuchów dostaw.

Éric Béranger dodał: Cieszymy się, że możemy zacząć wyjątkową współpracę z jednym z naszych wieloletnich klientów, wspierając jego ambicje rozwoju krajowego przemysłu obronnego i umożliwiając opracowanie wyjątkowego uzbrojenia nowej generacji.

Podpisane porozumienie jest częścią dwustronnej umowy o współpracy zawartej między Francją a ZEA. Strony zamierzają przeanalizować kilka koncepcji, zanim przejdą do fazy rozwojowej. Celem jest budowa optymalnego uzbrojenia, za odpowiednią cenę i o odpowiedniej skuteczności, wykorzystującego możliwości przemysłu zbrojeniowego ZEA.

Nowa rodzina uzbrojenia kierowanego SmartGlider jest zoptymalizowana do przeciwdziałania strategiom antydostępowym i innym zagrożeniom pojawiającym się na współczesnym polu walki. Zaprojektowana z myślą o uzbrojeniu najnowszych i przyszłych wielozadaniowych samolotów bojowych, SmartGlider to rodzina bomb szybujących, ze składanymi skrzydłami, o zasięgu ponad 100 km, dzięki czemu jej nosiciel pozostaje w bezpiecznej odległości zestawów obrony powietrznej przeciwnika. Bomba jest przeznaczona do zwalczania systemów OP krótkiego i średniego zasięgu, a także celów mobilnych i umocnionych celów stacjonarnych (schronohangary), przy minimalnych stratach pobocznych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.