Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Aegis Ashore na Guam?

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, 06 marca 2021

Departament Obrony USA bierze pod uwagę budowę na wyspie Guam instalacji obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore. Jako pierwszy poinformował o tym sekretarz prasowy wiceadm. rez. John Kirby. Inwestycja miałaby zostać zrealizowana w ramach niedawno ustanowionej Pacific Deterrence Initiative (PDI).

Wcześniej pojawiały się informacje o planach USA zainstalowania w pobliżu granic ChRL systemów rakietowych średniego zasięgu i przeciwrakietowych. W grę wchodzi m.in. terytorium Japonii i właśnie wyspa Guam. Nowe instalacje miałyby służyć do ochrony infrastruktury wojskowej przed ewentualnym atakiem chińskim.

Więcej o Aegis Ashore na Guam powiedział adm. Philip S. Davidson, szef US Indo-Pacific Command (INDOPACOM), podczas wirtualnej konferencji zorganizowanej przez American Enterprise Institute. W jego ocenie taka instalacja zastąpiłaby w zakresie zadań związanych z obroną przeciwrakietową co najmniej 3 niszczyciele obrony powietrznej DDG klasy Arleigh Burke (a uwzględniając ich rotację – w czasie pokoju nawet więcej). Te zaś można by skierować do innych zadań na innych obszarach. Adm. Davidson zapewnia, że byłaby to bardzo korzystna inwestycja.

Schemat instalacji obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore / Ilustracja: MDA

System Aegis Ashore łączy w sobie taki sam radar, jak na niszczycielach klasy Arleigh Burke, z pionowymi wyrzutniami w stacji naziemnej. Obejmujący 360 stopni system obronny dla Guam pojawił się na liście priorytetów inwestycyjnych INDOPACOM zarówno na rok fiskalny 2021, jak i rok fiskalny 2022. Środki miałyby pochodzić z PDI, którą Kongres utworzył, aby powstrzymywać zagrożenie militarne ze strony Chin. Na 2022 zaplanowano na nią 4,68 mld USD. Od roku budżetowego 2023 do 2027 przewiduje się przeznaczenie na PDI kolejnych 22,69 mld USD.

Szef INDOPACOM podkreślił, że obecne używany do obrony Guam lądowy system obrony strefowej (THAAD) w połączeniu z niszczycielem Aegis nie daje wystarczających gwarancji, że stawi czoła zagrożeniu ze strony Chin. Nie zapewnia bowiem 360-stopniowej obrony. Tak naprawdę jest zaprojektowany do obrony przed ostrzałem z Korei Północnej – powiedział Davidson. Tymczasem Guam zagrażają także chińskie okręty podwodne i nawodne opływające Mariany Północne i Guam, a więc operujące na różnych kierunkach. Zagrożeniem mogą być też bombowce H-6. Dowódca INDOPACOM dodał, że nowy system z Aegis Ashore chroniłby nie tylko instalacje wojskowe, ale i 170 000 Amerykanów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.