Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Piotr Morgunow w służbie

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 07 marca 2021

Flota Północna Rosji przyjęła oficjalnie do służby duży okręt desantowy projektu 11711 (BDK) Piotr Morgunow. Jednostka została zbudowana w stoczni Jantar w Kaliningradzie. Wchodzi w skład 121. brygady okrętów desantowych FP i bazuje w  .

W uroczystości podniesienia flagi wziął udział głównodowodzący siłami morskimi Federacji Rosyjskiej (WMF FR) admirał Nikołaj Jewmienow. Ocenił on, przyjmując okręt, że proces budowy dużych okrętów nawodnych strefy oceanicznej Rosji przebiega zgodnie z planem. Budowa Piotra Morgunowa rozpoczęła się od położenia stępki 11 czerwca 2015, zwodowano go 25 maja 2018, a oddano go Flocie Północnej 23 grudnia 2020.

Piotr Morgunow – najnowszy duży okręt Floty Północnej, umożliwiający prowadzenie operacji desantowych na rozmarzających drogach wodnych Arktyki / Zdjęcie: Jantar

Desantowiec wypiera 6,5 tys. t, ma długość 135 m i szerokość 16,5 m. Jednostka jest zaprojektowana do przewozu batalionu piechoty morskiej (300 żołnierzy, załoga okrętu – 100 marynarzy), a transportować może do 13 czołgów po 60 ton lub kilkadziesiąt średnich pojazdów opancerzonych. Dostęp do ładowni – wjazd i wyjazd nawet z prowizorycznych nabrzeży umożliwia konstrukcja furt dziobowych i rufowych. Budowa dwudzielnej furty dziobowej z pochylnią zapewnia prowadzenie operacji desantowych z morza za pomocą opancerzonych pływających wozów bojowych, na przykład BWP-3. Pokład lotniczy umożliwia bazowanie dwóch śmigłowców – rodziny Ka-27 lub szturmowych Ka-29, po złożeniu wirników w specjalnym składanym hangarze. Uzbrojenie obronne tworzą zestawy szybkostrzelnych 6-lufowych automatycznych dział kal. 30 mm – dwa AK-630 i jeden AK-630M-2 Duet z dwoma blokami luf.

Piotr Morgunow to drugi okręt serii dużych desantowców. Pierwszym był prototypowy Iwan Grien,  wprowadzony do służby w 2018, na którym testowano rozwiązania konstrukcyjne. W 2012 planowano budowę 6 jednostek rodziny dużych okrętów desantowych. W 2015 podjęto decyzję, że będą tylko dwa, a dwa dalsze zostaną zbudowane z przedłużonym do 150 m kadłubem i większym pokładem lotniczym. 23 kwietnia 2019 w Kaliningradzie położono stępki pod dwa takie nowe okręty – desantowce lotnicze z wypornością zwiększoną do 8 tys. t (400 żołnierzy piechoty morskiej)  i możliwością bazowania do 12 śmigłowców różnych typów – Władimir Andriejew (ma wejść do linii w 2023) i Wasilij Truszin (ma służyć od 2024).

Następne duże rosyjskie okręty desantowe – Iwan Rogow i Mitrofan Moskalenko projektu 23900, wypierające 30-40 tys. t – budowane od lata 2020 – projektowane dla przewozu tysiąca żołnierzy piechoty morskiej z pokładem lotniczym dla 20 śmigłowców – wzbudzają dyskusje i kontrowersje w Moskwie. Ponieważ w części rosyjskich kół decyzyjnych panuje przekonanie, że pieniądze na rozwój floty należy lokować w okręty podwodne o strategicznym potencjale i ich uzbrojenie rakietowe oraz w mniejsze rakietowe jednostki nawodne – rezygnując z budowy wielkich okrętów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.