Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

RoboLAB wkrótce ruszy w Rzeszowie

Przemysł lotniczy, 10 marca 2021

RoboLAB. Tak nazywa się nowy, unikatowy projekt Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych Podkarpacia, a w niedalekiej przyszłości także innych regionów. Partnerem strategicznym projektu jest Pratt & Whitney Rzeszów, należący do Raytheon Technologies Corporation, a partnerami głównymi Województwo Podkarpackie i Politechnika Rzeszowska im.  Ignacego Łukasiewicza. 

Porozumienie dotyczące powołania do życia RoboLabu podpisali 9 marca 2021 marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik i Marek Darecki, prezes Zarządu Stowarzyszenia Dolina Lotnicza i prezes Pratt & Whitney Rzeszów / Zdjęcie: RoboLAB

RoboLAB przeznaczony jest przede wszystkim dla uczniów szkół ponadpodstawowych, ale w programie znajdą się również zajęcia dla dzieci z ostatnich klas szkół podstawowych i dorosłych, którzy hobbystycznie zajmują się mechaniką, robotyką, programowaniem czy automatyką.

Projekt podzielony jest na dwa moduły. Pierwszy obejmuje serię zajęć i szkoleń, podczas których uczniowie zdobędą wiedzę umożliwiającą im podejście do drugiego etapu. Docelowo będzie nim udział w międzynarodowych zawodach robotycznych organizowanych przez Fundację Doliny Lotniczej. Na potrzeby tych zawodów uczniowie budować będą skomplikowane konstrukcje robotów, które będą wykonywały założone przez organizatorów zadania.

Projekty, których organizatorem jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, jak Dziecięcy Uniwersytet Techniczny, poprzez zabawę i wspólne eksperymentowanie zachęcają dzieci do nauki, ale  uczniowie szkół średnich oczekują obecnie czegoś więcej. To właśnie możliwość wzięcia udziału w zawodach ma zachęcić młodzież do rozwoju i poszerzania wiedzy. Dodatkową zachętą do udziału w projekcie ma być również możliwość ich zaangażowania w proces powstawania robotów od samego początku, tworzenia praktycznie nieograniczonych konstrukcji i rywalizacja z rówieśnikami o nagrody finansowe.

RoboLab będzie zlokalizowany w budynku Politechniki Rzeszowskiej. Uczelnia poprzez swoich pracowników naukowych – ekspertów z dziedzin robotyki, mechaniki, automatyki, programowania itp.,  będzie merytorycznie wspierać projekt, dzięki czemu roboty budowane przez drużyny będą mogły w niedalekiej przyszłości rywalizować na arenie międzynarodowej.

RoboLAB to będzie również miejsce, w którym Fundacja Wspierania Edukacji Doliny Lotniczej wraz z partnerami będzie prowadzić zajęcia mające na celu podnoszenie wśród dzieci i młodzieży tzw. kompetencji przyszłości oraz kluczowych kompetencji miękkich. Po prawie 10 latach działalności Fundacja w końcu otwiera własną przestrzeń, w której będzie prowadzić zajęcia popularnonaukowe w ramach STEM, spotykać się z młodymi ludźmi z całego Podkarpacia w ramach wykładów i warsztatów oraz otwartych zajęć, aby jeszcze bardziej rozbudzić w nich zainteresowanie naukami ścisłymi.

RoboLAB – Local STEM Incubator to projekt długofalowy, obejmujący swoim zasięgiem nie tylko Podkarpacie, ale w niedalekiej przyszłości, umożliwi on udział w zawodach drużyn z innych regionów Polski i nie tylko. Rozpoczęcie działalności RoboLABu zaplanowane zostało na listopad 2021.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.