Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Magboom podłączony do JUICE

Astronautyka, 16 marca 2021

Inżynierowie z centrum integracji satelitów Airbusa we Friedrichshafen zamontowali na sondzie JUICE, budowanej na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej dla misji JUpiter ICy moons Explorer, wysięgnik magnetometryczny Magboom. Na wysięgniku znajduje się pięć sensorów magnetycznych, osłoniętych przed wszelkimi zakłóceniami, które mógłby spowodować sam statek kosmiczny. Czujniki są częścią magnetometru J-MAG oraz instrumentów naukowych Radio and Plasma Wave Investigation (RPWI).

Integracja wysięgnika Magboom z satelitą JUICE / Zdjęcie: Airbus, Mathias Pikelj

J-MAG to zestaw magnetometrów do badania magnetosfery Jowisza i jej interakcji z trzema lodowymi księżycami, Europą, Ganimedesem i Kallisto, w szczególności z wewnętrznym polem magnetycznym Ganimedesa. Instrument RPWI zbada emisje radiowe oraz otoczenie plazmy Jowisza i jego lodowych księżyców.

Magboom powstał z materiałów niemagnetycznych, takich jak kompozyty zbrojone włóknem węglowym, stopy tytanu i aluminium oraz brąz i waży 44 kilogramy (łącznie z sensorami). Wysięgnik musi wytrzymywać temperatury od –210° do +250° C. Po rozłożeniu jego całkowita długość wynosi 10,6 m.

Sonda JUICE o masie 6,2 t wyruszy w kosmos w 2022. W liczącą blisko 600 mln km podróż do Jowisza zabierze 10 najnowocześniejszych instrumentów naukowych, w tym kamerę, spektrometry, radar do penetracji lodu, wysokościomierz laserowy, zestaw instrumentów do eksperymentów radiowych oraz monitorowania pól magnetycznego i elektrycznego.

Zwieńczeniem wyjątkowej wyprawy JUICE będzie ponad trzyletnie orbitowanie wokół gazowego olbrzyma, co umożliwi szczegółowe zbadanie trzech księżyców, na których potencjalnie może znajdować się woda, Ganimedesa, Europy i Kallisto oraz zebranie danych na temat warunków ewentualnego powstawania życia wokół gigantycznej planety. Sonda wykona interdyscyplinarne badanie układu Jowisza jako archetypu planet gazowych. Spędzi dziewięć miesięcy okrążając lodowatego Ganimedesa, analizując jego otoczenie, powierzchnię, wnętrze i potencjalną możliwość zasiedlenia (Montaż końcowy sondy JUICE, 2020-04-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.