Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rotterdam zamiast Mistrala?

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 05 września 2009

Nie tylko francuski śmigłowcowcem Mistral jest zainteresowana rosyjska marynarka wojenna. Do walki o intratny kontrakt przystąpili Holendrzy z okrętami klasy Rotterdam.

O rywalizacji pisze rosyjski tygodnik Kommiersant. Idzie o kwotę 1-1,5 mld USD. Do tej pory głównie nieoficjalnie, ale też ustami szefa sztabu rosyjskich Sił Zbrojnych gen. Nikołaja Makarowa (Potwierdzenie rosyjskich Mistrali), mówiono o zainteresowaniu francuskimi Mistralami. WMF chciałaby kupić nawet 4 okręty tego typu.

Teraz w holenderskim NRC Handelsblad, który cytuje Kommiersant, pojawiła się informacja firmowana przez Heina van Ameijdena, dyrektora Damen Schelde Naval Shipbuilding z Vlissingen - producenta okrętów klasy Rotterdam, że Rosjanie zainteresowali się też jej produktem. Holenderski okręt desantowy Johan de Vitt - drugi z serii okrętów klasy Rotterdam był pokazywany w końcu czerwca na Międzynarodowym salonie morskim w Sankt Petersburgu. Teraz trwają rozmowy, które mogą zakończyć się kontraktem na sprzedaż 4 okrętów.

Być może rozmowy z Holendrami są środkiem nacisku na Francuzów z DCNS, którzy nie chcą zgodzić się na transfer technologii i produkcję Mistrali w stoczni rosyjskiej. Z kolei według Ameijdena, możliwe jest przekazanie produkcji holenderskich okrętów do Rosji. Może więc jednak dojdzie do przetargu na największy w historii WMF (Wojenno-morskowo fłota) kontrakt. Wtedy do rywalizacji może włączyć się także hiszpańska Navantia z bliźniakiem Rotterdamu - Galicią, która we współpracy z Tenix Defence wygrała niedawno podobny przetarg w Australii (Australia podpisała kontrakt na dostawy okrętów amfibijnych), głównie dzięki daleko posuniętemu offsetowi.

Rosyjskie i francuskie media spekulują, że oferta Paryża ma nadal największe szanse. Do negocjacji włączył się bowiem francuski minister obrony Herve Morin. Według La Tribune wystosował on nawet specjalne pismo do swego rosyjskiego odpowiednika, Anatolija Sierdiukowa w sprawie współpracy wojskowo-przemysłowej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.