Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USA, Włochy, Rosja

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 08 września 2009

USA zawarły w 2008 najwięcej nowych kontraktów dotyczących eksportu uzbrojenia. Daleko za nimi uplasowały się Włochy, a dopiero trzecia była... Rosja.

Według raportu Congressional Research Service (CRS) USA w 2008 zawarły kontrakty na zagraniczne dostawy uzbrojenia o wartości 37,8 mld USD. To aż 68,4% wszystkich kontraktów dotyczących eksportu uzbrojenia na świecie. W 2007 USA zawarły kontrakty eksportowe warte 25,4 mld USD. W 2008 zanotowały więc wzrost o 50%.

USA sprzedają broń głównie do krajów rozwijających się. Według CRS, w 2008 kontrakty amerykańskie z nimi wyniosły aż 29,6 mld USD. Aż 70,1% wszystkich kontraktów zbrojeniowych.

W 2008 na czele klientów USA, zawierających z nimi kontrakty na zakup uzbrojenia, znalazły się ZEA (6,5 mld USD), dalej uplasowało się Maroko (2,1 mld USD) i Tajwan (2 mld USD), a za nimi Indie, Irak, Arabia Saudyjska, Egipt, Korea Płd. i Brazylia.

Niespodziewanie drugie miejsce w rankingu amerykańskiego Kongresu zajęły Włochy. Ich kontrakty to jednak zaledwie 10% wartości umów USA. W sumie sięgnęły 3,7 mld USD.

Dopiero na trzecim miejscu, zdaniem ekspertów CRS, uplasowała się Rosja, do niedawna lider rynku. Zawarła kontrakty eksportowe warte zaledwie 3,5 mld USD. Ponad 3 razy mniej niż w 2007 (10,8 mld USD). Rosja nowe kontrakty podpisywała głównie ze starymi partnerami - Indiami i ChRL. Nowym, dość poważnym kontrahentem FR w 2008 była Wenezuela.

Według CRS, wartość kontraktów na eksport uzbrojenia na całym świecie wyniosła w 2008 ok. 55,2 mld USD. Spadła więc o 7,6% w stosunku do 2007. Okazała się mniejsza nawet od tej z 2005.

Wzrosła natomiast w 2008 kontraktacja uzbrojenia krajów rozwijających się. W 2008 wyniosła 42,2 mld USD wobec 41,1 mld USD w 2007.

Największymi kontraktorami uzbrojenia w 2008 były: ZEA (9,7 mld USD), Arabia Saudyjska (8,7 mld USD) i Maroko (5,4 mld USD).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.