Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szczuki-B i Antieje z Cirkonami, Oniksami i Kalibrami

Marynarka wojenna, 25 marca 2021

Wszystkie pozostające w służbie Floty Północnej i Floty Oceanu Spokojnego rosyjskie wielozadaniowe atomowe okręty podwodne starszych typów – 971 Szczuka-B i 949A Antiej zostaną zmodernizowane, a ich kariera operacyjna ma być przedłużona dwukrotnie. Zostaną w trakcie prac remontowych wyposażone w systemy umożliwiające ich uzbrojenie w pociski manewrujące Kalibr, rakiety Oniks i hiperdźwiękowe, testowane dopiero Cirkony.

Omsk czyli jeden z Antiejów – z otwartymi pokrywami startujących spod wody pocisków Granit, do zwalczania grup lotniskowcowych. Obecnie w to miejsce zostaną wmontowane standardowe pionowe kontenery startowe, które pomieścić mogą do 72 nowych pocisków – Kalibr, Oniks i Cirkon / Zdjęcie: airbase.ru 

Wcześniejszą informację dowódcy rosyjskiej floty admirała Nikołaja Jewmienowa o pozostawieniu w linii zmodernizowanych Szczuk-B i Antiejów uzupełniły obecnie doniesienia moskiewskich agencji o wymianie ich uzbrojenia – z powołanie się na wysokiej rangi źródła w moskiewskim resorcie obrony. Rosyjskie agencje powtórzyły przy tym, iż z dotychczasowych prób Cirkonów wynika, że pocisk może atakować cele odległe o 500 km z prędkością M8,5.

Okręty projektu 949A Antiej to 155-m jednostki przeznaczone do niszczenia grup lotniskowcowych za pomocą dużych pocisków 3M45 Granit P-700, ale także uzbrojone w torpedy. Wyrzutnie Granitów po bokach kadłuba mają zostać dostosowane do pionowych kontenerów nowych pocisków. Po zapowiadanej przebudowie Antiejów, okręty będą mogły przenosić 72 nowe pociski w standardowych pionowych kontenerach startowych. Do tego typu jednostek należał K-141 Kursk, który zatonął w 2000 na Morzu Barentsa po wybuchu torpedy. Nadal w służbie jest kilka Antiejów.

W przypadku Szczuki-B modyfikacja wymagać będzie przedłużenia kadłuba i wstawienia modułu z pionowymi kontenerami startowymi rakiet nowego typu, na podobieństwo konstrukcji Jasieni i Jasieni-M / Zdjęcie: WMF RF

Okręty projektu 971 Szczuka-B to jednostki o długości 110,3 m, napędzane wyjątkowo cichymi śrubami, z 73-osobową załogą, wyposażone w 4 aparaty torpedowe kalibru 650 mm i 4 kalibru 533 mm. Mogą atakować torpedami cele nawodne i lądowe – pociskami manewrującymi.

Pełne nowe uzbrojenie rakietowe – Kalibry, Oniksy i Cirkony – umieszczone w pionowych standardowych kontenerach startowych na śródokręciu przenosić mają atomowe okręty podwodne nowego typu, projektu 885 Jasień i Jasień-M.

Z wypowiedzi moskiewskich źródeł cytowanych przez rosyjskie agencje wynika, że nowe pociski zostaną zabudowane na wszystkich wymienionych w informacjach typach starszych okrętów podwodnych w standardowych pionowych kontenerach startowych. W przypadku Szczuk-B, których w linii jest kilka, wymagać to będzie przedłużenia kadłuba poprzez wstawienie za kioskiem modułu startowego z rakietami (na podobieństwo konstrukcji Jasieni). Jak te zamierzenia zostaną przełożone na konkretne plany techniczne – pokażą najbliższe miesiące. Jedno jest pewne – Rosja zamierza utrzymać w służbie starsze wielozadaniowe okręty podwodne jako platformy nowych pocisków do chwili wprowadzenia do linii dużej liczby budowanych dopiero Jasieni-M.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.