Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

3,7 mln EUR grzywny dla H&K

Przemysł zbrojeniowy, 01 kwietnia 2021

Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości (Bundesgerichtshof, BGH) w Karlsruhe podtrzymał we wtorek, 30 marca 2021 wyrok Sądu Okręgowego w Stuttgarcie z 2019. Stwierdził, że pracownicy niemieckiego producenta broni Heckler & Koch (HK) świadomie fałszowali informacje dotyczące rodzaju i przeznaczenia sprzedawanej broni, by uzyskać federalne pozwoleń na jej wywóz. Wyrok z 2019 stwierdzał, że dwóch pracowników HK złamało prawo federalne, nie deklarując prawdziwego przeznaczenia broni sprzedawanej przez przedsiębiorstwo w oświadczeniach o użytkowniku końcowym.

Zdjęcie: Twitter-hk

Sąd w Stuttgarcie uniewinnił 3 osoby, ale skazał dwóch innych pracowników HK na 17 i 22 miesiące więzienia w zawieszeniu (prokuratura żądała wyższych wyroków). Jednym ze skazanych jest kierownik działu sprzedaży. Sąd nałożył też na HK grzywnę w wysokości 3,7 mln EUR.

Sprawa dotyczy nielegalnej sprzedaży przez HK w latach 2006-2009 dużych ilości broni strzeleckiej – ponad 4200 karabinów szturmowych G36 z akcesoriami – właśnie za 3,7 mln EUR. Broń kupił pośrednik, który oferował ją później odbiorcom o wątpliwej reputacji. O przestępstwie poinformował w 2010 sygnalista z HK. Z sentencji wyroku wynika, że zarząd Heckler & Koch mógł nie wiedzieć o nielegalnych działaniach pracowników przedsiębiorstwa, ale – zgodnie z prawem – musi wziąć za nie odpowiedzialność.

Sądy obu instancji uznały, że powinien zostać odzyskany cały dochód z nielegalnej działalności – bez potrącania kosztów produkcji. Szefowie Heckler & Koch byli zdania, że przedsiębiorstwo powinno zapłacić tylko 200 000 EUR. Dlatego zwrócili się do BGH. Jak się okazało, bezskutecznie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.