Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Trzeci pas Heathrow

Lotnictwo cywilne, 02 kwietnia 2021

31 marca 2021 zakończyły się konsultacje dotyczące budowy 3 pasa podlondyńskiego lotniska Heathrow. Prowadził je na zlecenie rządu brytyjskiego operator – BAA. W ich ocenie najbardziej ruchliwe międzynarodowe lotnisko na świecie musi się rozbudować lub przegrać z kontynentalnymi rywalami, szkodząc gospodarce kraju. Wraz z nowym pasem ma powstawać kolejny, już szósty terminal portu lotniczego.

Nowemu pasowi startowemu ma towarzyszyć nowy terminal na północ od istniejącego pasa 09L-27R / Zdjęcie: Lotnisko Heathrow

BAA twierdzi, że szósty terminal jest niezbędny, aby wchłonąć dodatkowe loty możliwe dzięki trzeciemu pasowi startowemu. Budowa terminala i pasa ma zająć kilka lat. Aby zbudować pas, trzeba będzie wielu wyburzeń. Obecne plany najbardziej dotknęły wioskę Sipson, w której ma zostać zrównanych z ziemią około 700 domów. Dotkliwy będzie też hałas. W rejonie zachodniego Londynu około 2 miliony ludzi znajdzie się bowiem pod trasami lotów.

Stąd liczne protesty. Nie tylko przeciw konkretnemu planowi przebiegu nowego pasa, ale jego budowie w ogóle. 29 marca protestujący z Greenpeace włamali się na Heathrow i zawiesili transparent protestacyjny na samolocie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.