Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Listwa toruje drogę Jarsom

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 03 kwietnia 2021

W czasie ćwiczeń zgrupowania Barnauł rosyjskich strategicznych wojsk rakietowych (RWSN) po raz pierwszy wykorzystano pojazd rozminowujący Listwa z mikrofalowym system niszczenia ładunków wybuchowych. Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń realizowanych na terytorium Ałtaju, na trasie przejazdu kolumny mobilnych wyrzutni rakiet Jars sabotażyści rozmieścili ponad 20 min i innych ładunków wybuchowych. Niektóre znajdowały się nawet 50 m od drogi. Według oficjalnego komunikatu, wszystkie zostały wykryte i zniszczone.

Pojazd rozminowujący Listwa z mikrofalowym system niszczenia ładunków wybuchowych zbudowany specjalnie dla RWSN / Zdjęcie: MO FR

Pojazd do zdalnego rozminowywania Listwa został zaprojektowany specjalnie dla RWSN na bazie dwuosiowego pojazdu opancerzonego Wystrieł. Na wysięgnikach przed pojazdem zamocowana jest rama z 16 czujnikami indukcyjnymi do wyszukiwania min w odległości do 100 metrów. Na dachu zainstalowano zaś antenę paraboliczną emitera mikrofalowego. Wiązka promieniowania mikrofalowego bardzo wysokiej częstotliwości niszczy układy sterujące wykrytych ładunków wybuchowych z dużej odległości.

Pojazd jest wyposażony także w elektroniczny system zakłócający. Zagłusza on sygnały sterujące zapalnikami w promieniu 70 m. W skład załogi Listwy wchodzi dwóch saperów, którzy w razie konieczności unieszkodliwiają miny metodami bardziej klasycznymi.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.