Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przywileje dla wyszczepionych

Lotnictwo cywilne, Strategia i polityka, 04 kwietnia 2021

Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA) opracowało aplikację Travel Pass, która ma uprzywilejować osoby wyszczepione przeciw SARS-CoV-2. Aplikacja telefoniczna ma umożliwić użytkownikom przechowywanie wyników testów COVID-19 i certyfikatów szczepionek dla usprawnienia procedur granicznych podczas lotów międzynarodowych. Aplikacja ma być dostępna 15 kwietnia na iPhone'y, a później także na Androida.

Ilustracja: IATA

Wersja beta została przetestowana podczas lotu Singapur – Londyn. Na jej użycie zgodził się Barbados Aplikację uzna jako dowód szczepienia dla pasażerów lotu Virgin Atlantic z Londynu 16 kwietnia. IATA twierdzi, że większość krajów i linii lotniczych zezwoli na dokumenty telefoniczne, aby przyspieszyć odprawy i kontrole celne.

Aplikacja ma także inne funkcje, w tym cyfrowe przechowywanie paszportów. Pozwala też na dostęp do lokalnych baz danych z ograniczeniami w podróżowaniu. Dokumenty dotyczące testów i szczepionek będą odbierane szyfrowanym kanałem bezpośrednio z laboratoriów i przechowywane lokalnie w telefonie.

Aplikacja IATA jest jedną  z wielu, które – pod pozorem dbania o bezpieczeństwo – mają uprzywilejowywać ludzi zgadzających się na podporządkowanie ograniczeniom związanym z tzw. pandemią COVID-19. Podobne aplikacje, jeśli zostaną skutecznie wdrożone, umożliwią kontrolę nad obywatelami na wcześniej nieznaną skalę.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.