Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Jakow Baliejew ćwiczy na Pacyfiku

Marynarka wojenna, 05 kwietnia 2021

Służba informacyjna Floty Oceanu Spokojnego WMF FR podała, że najnowszy rosyjski niszczyciel min – Jakow Baliejew i współpracująca z nim korweta Sowierszennyj po raz pierwszy przeprowadziły wspólne ćwiczenia na wodach Morza Japońskiego, oblewającego główną bazę mieszanej flotylli Kraju Nadmorskiego – Władywostok.

Wedle scenariusza ćwiczeń, obie jednostki odpierały ataki lotnicze i broniąc się strzelały do zrzucanych na spadochronach celów imitujących obiekty latające. Ćwiczony był wariant przybrzeżnych operacji przeciwminowych Jakowa Baliejewa, którego eskortował i bronił Sowiersziennyj. Nowy rosyjski niszczyciel prowadził m.in. ogień artyleryjski z 6-lufowego działa kal. 30 mm – AK- 630 do makiety wykrytej miny morskiej. Rosyjskiemu zespołowi morskiemu towarzyszył dodatkowo ubezpieczający z powietrza samolot rozpoznania i zwalczania okrętów podwodnych – Ił-38.

Jakow Baliejew – pierwszy nowoczesny, kompozytowy niszczyciel min rosyjskiej 156. brygady okrętów Floty Oceanu Spokojnego WMF FR / Zdjęcie: MO FR

Dla Rosjan ważne jest zapewnienie obrony przeciwminowej akwenów wiodących do ich najważniejszego portu na Pacyfiku – Władywostoku. Właśnie dlatego zdecydowali się na szybkie wzmocnienie składu 165. dalekowschodniej brygady okrętów najnowszym niszczycielem min, wyposażonym w nowy własnej konstrukcji typ stacji hydroakustycznej do wykrywania obiektów spoczywających na dnie, a nawet zagrzebanych w mule dennym.

Korweta projektu 20380 – Sowierszennyj, budowana od 2006 i spuszczona na wodę po licznych perypetiach związanymi z przebiegiem prac na Dalekim Wschodzie i jej ceną, została wprowadzona do składu Floty Oceanu Spokojnego w 2017. Jakow Baliejew (upamiętnia marynarza piechoty morskiej – wojennego Bohatera ZSRR) jest okrętem projektu 12700 typu Alieksandrit o kadłubie, zbudowanym z monobloku kompozytowego (struktura z włókna szklanego). Na początku Rosjanie planowali budowę aż ponad 50 jednostek tego typu z francuskimi stacjami hydroakustycznymi, zaprojektowanych przez biuro Ałmaz, a budowanych w St. Petersburgu. Zachodnie sankcje po inkorporacji Krymu przekreśliły te rachuby. Rosjanie musieli znaleźć własne rozwiązania. Pierwszy okręt serii – Alieksandr Obuchow wszedł do służby dopiero w 2017. W 2015 podano, że do 2025 zbudowanych ma być 10 niszczycieli min projektu 12700, a 30 następnych do 2050. W 2017 poinformowano, że dwa pierwsze z 40 planowanych okrętów znajdą się w linii w 2018. Wówczas wiadomo było, że formalnie zamówiono 11 jednostek.

Jakow Baliejew jest piątą jednostką serii i pierwszą przeznaczoną dla Floty Oceanu Spokojnego. Drugą będzie Piotr Ilijcziew. Budowę okrętu rozpoczęto 26 grudnia 2017, a zwodowano go 29 stycznia 2020. Rosyjskie dowództwo zdecydowało się w 2020 przeprowadzić okręt z Petersburga na Pacyfik w eskorcie jednego holownika Północną Drogą Morską. Rejs rozpoczął się 22 października 2020. Pokonano ponad 14 tys. mil morskich. 23 grudnia 2020 Jakow Baliejew rozpoczął odbiorcze próby morskie w rejonie Władywostoku. Pod koniec 2020 oficjalnie jednostkę wcielono w skład Floty Oceanu Spokojnego.

Jakow Baliejew wyposażony jest w podwodne bezzałogowce. Wypiera 890 t, ma długość 62 m, porusza się z maksymalną prędkością 16 węzłów. Dysponuje stałą załogą 44 marynarzy i oficerów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.