Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Izraelski atak na irański statek

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 07 kwietnia 2021

Według New York Timesa Izrael powiadomił USA, że to jego siły zaatakowały irański statek MV Saviz na Morzu Czerwonym. Atak nastąpił wczoraj, 6 kwietnia 2021 ok. 7:30 czasu lokalnego w pobliżu wybrzeża Dżibuti. Na burcie Saviza wybuchła przymocowana do niej mina. W operacji Izrael miał korzystać z amerykańskich danych wywiadowczych. Miała być ona odpowiedzią na wcześniejsze ataki na jednostki izraelskie, o które był oskarżany Iran.

MV Saviz na Morzu Czerwonym. Irański statek towarowy od ponad 2 lat jest zakotwiczony u wybrzeży Jemenu. Uważa się, że jest bazą dla Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej / Zdjęcie: Planet Labs

Według dostępnych informacji, mina wybuchła poniżej linii wodnej. Nie spowodowała jednak większych szkód. Na MV Saviz nie odnotowano żadnych ofiar. Strona irańska podkreśla, że zaatakowana jednostka była cywilna. Miała wspierać walkę z piratami na Morzu Czerwonym i w cieśninie Bab el-Mandeb.

Źródła izraelskie i saudyjskie twierdzą z kolei, że MV Saviz jest jednostką wykorzystywaną przez irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej. Ma o tym świadczyć obecność na jego pokładzie osób w mundurach, a także specjalne wyposażenie. Mają je stanowić m.in. nietypowe anteny, a nawet karabiny maszynowe kalibru .50.

Władze Izraela nie przyjęły odpowiedzialności za atak. Natomiast administracja amerykańska oficjalnie zaprzeczyła jakiemukolwiek w niej udziałowi USA.

Nieoficjalnie źródła amerykańskie podają, że atak na MV Saviz został opóźniony, by od miejsca jego operowania mogła oddalić się grupa bojowa lotniskowca USS Dwight D. Eisenhower. W chwili wybuchu miny amerykańskie okręty znajdowały się już 200 mil dalej.

Atak na MV Saviz nastąpił, gdy Iran i światowe mocarstwa przystąpiły w Wiedniu do pierwszej rundy rozmów na temat potencjalnego ponownego przystąpienia USA do porozumienia nuklearnego. Izrael zaciekle się temu sprzeciwia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.