Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wisk Aero przeciw Archer Aviation

Przemysł lotniczy, Lotnictwo cywilne, 08 kwietnia 2021

Wisk Aero – spółka joint venture Boeinga i Kitty Hawk (finansowanej przez współzałożyciela Google Larry'ego Page'a) – złożyła w sądzie okręgowym w północnym dystrykcie Kalifornii pozew przeciw Archer Aviation z Santa Clara. Oskarża ją o naruszenie praw patentowych i skopiowanie projektu elektrycznego samolotu pionowego startu i lądowania (eVTOL) nowej generacji opisanego w poufnym wniosku patentowym ze stycznia 2020. Jak wynika z pozwu, Wisk wniosła pozew, aby powstrzymać bezczelną kradzież jej własności intelektualnej i poufnych informacji oraz chronić znaczne inwestycje w zasoby oraz lata ciężkiej pracy i wysiłku swoich pracowników oraz ich wizję przyszłości w miejskim transporcie lotniczym.

Porównanie projektu elektrycznego samolotu pionowego startu i lądowania (eVTOL) nowej generacji opisanego w poufnym wniosku patentowym Wisk Aero ze stycznia 2020 z projektem ujawnionym przez Archer w 2021. Oba są prawie identyczne... / Ilustracja: Wisk Aero

Wisk twierdzi, że byli pracownicy, którzy opuścili przedsiębiorstwo, aby pracować dla Archera, pobrali i udostępnili tysiące plików związanych z poufnymi projektami samolotów Wisk, projektami komponentów, projektami systemów, danymi produkcyjnymi i testowymi. W pozwie odnotowano, że Archer zwerbował i zatrudnił w sumie 10 inżynierów zatrudnionych wcześniej przez Wisk. Archer zaprzecza zarzutom twierdząc, że Wisk poruszył te kwestie już ponad rok temu i po ich dokładnym zbadaniu nie znaleziono powodu, aby wierzyć, że jakakolwiek zastrzeżona technologia Wisk kiedykolwiek dotarła do Archera.

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.