W wytwórni Lockheed Martina w Fort Worth wczoraj, 7 kwietnia 2021, zaprezentowano oficjalnie pierwszy wielozadaniowy samolot bojowy F-35A Lightning II (nr takt. L-001) przeznaczony dla duńskich Flyvevåbnet (królewskich wojsk lotniczych). W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rządu i sił zbrojnych Danii i producenta.
Minister obrony Danii Trine Bramsen nie była fizycznie obecna na ceremonii, ale wygłosiła krótkie przemówienie, transmitowane przez Internet: Sytuacja bezpieczeństwa na całym świecie jest coraz bardziej złożona. Możliwość obrony siebie i swoich sojuszników jest kluczowa. Dla pokoju. Dla stabilności. Dla wolności i demokracji.
Dzięki F-35 chcemy wzmocnić nasze zdolności do ochrony Danii, naszego regionu i tam, gdzie to konieczne, tak jak to robiliśmy wcześniej – ramię w ramię ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Wdrożenie F-35 do służby będzie najważniejszym celem duńskich sił zbrojnych w nadchodzących dekadach. Dania pozostanie wiarygodnym sojusznikiem NATO i przyjacielem Stanów Zjednoczonych Ameryki – dodała minister Bramsen.
Aby sprostać nadchodzącym nowym wyzwaniom, musimy zbudować obronę o najlepszych zdolnościach militarnych. Nie tylko jesteśmy liderem w rozwoju technologii, ale także wyprzedzamy jej rozwój. Odbiór pierwszego duńskiego F-35 tutaj w Fort Worth jest dziś mocnym symbolem znaczącej zmiany, nie tylko dla lotnictwa, ale dla całej duńskiej obronności – podkreślił dowódca duńskich sił zbrojnych generał Flemming Lentfer.
Wszystkie duńskie myśliwce stacjonują w bazie lotniczej Skrydstrup. Obecnie trwa tam wiele prac budowlanych, więc będziemy gotowy na stacjonowanie tam F-35A od 2023, kiedy samoloty tego typu w końcu wylądują na duńskiej ziemi – stwierdził dowódca Flyvevåbnet gen. dyw. Anders Rex.
L-001 nie dotrze na razie do kraju, ale wraz z kolejnymi sześcioma samolotami tego typu zostanie przebazowany do Luke w Arizonie, gdzie posłuży do szkolenia przebywających tam duńskich pilotów. Pierwszy z nich ma wykonać inauguracyjny lot w kabinie F-35A w maju br. (Duński F-35A oblatany , 2021-03-10).
Dania zakupiła 27 F-35A. W projekt F-35 zaangażowane są dwie duńskie spółki: Terma i Multicut, które zajmują się produkcją pylonów, elementów kompozytowych, oprogramowania, elementów stacji radiolokacyjnej i elementów usterzenia poziomego dla każdego dostarczonego samolotu tego typu.