Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Hermes 900 z bronią laserową

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 10 kwietnia 2021

Izraelska Organizacja ds. Rozwoju Broni i Infrastruktur Technologicznych (Mapat) ogłosiła 7 kwietnia 2021, że dokonano przełomu technologicznego, który umożliwi opracowanie systemów laserowych dużej mocy do zwalczania pocisków rakietowych, w tym przeciwpancernym, i małych samolotów. W związku z tym Mapat, we współpracy z Rafaelem i Elbit Systems, uruchomił trzy programy rozwoju broni laserowej. System naziemny ma być komplementarny z kompleksem Iron Dome, stanowiąc dodatkową warstwę ochronną. Laser mobilny ma z kolei służyć do ochrony sił manewrowych w terenie. Opracowywany jest też demonstrator lotniczego systemu laserowego, który zostanie zainstalowany na bsl Hermes 900.

Wizja broni laserowej zainstalowanej w wieżyczce w przedniej części bsl Hermes 900 / Ilustracja: Elbit Systems

Mapat ujawnił, że przez wiele lat testował różne rozwiązania z Izraela i zagranicy. Żaden z nich nie spełniał wymagań. Dopiero współpraca z Rafaelem, Elbit Systems i środowiskiem akademickim przyniosła sukces. Przełom technologiczny polega na uzyskaniu znacznie większej dokładności wiązki laserowej, którą system jest w stanie skupić i ustabilizować na bardzo odległym celu, przezwyciężając zakłócenia atmosferyczne. Dodatkową zaletą mają być niskie koszty rozwoju, produkcji i eksploatacji nowej broni.

Jeden z kontraktów izraelskiego Ministerstwa Obrony na opracowanie broni laserowej nowej generacji, w wersji lotniczej, uzyskał w 2020 Elbit Systems. Teraz koncern opublikował film, w którym można zobaczyć wizję tej broni zainstalowanej na bsl Hermes 900. Znalazła się ona w wieżyczce w przedniej części samolotu. Zmodernizowany Hermes 900 wyróżnia się też dużą nadbudówką nad kadłubem i dodatkowymi powierzchniami nośnymi.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.