Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

FX-2 – przetarg trwa

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 11 września 2009

Ogłoszenie zwycięstwa francuskiego Rafale w przetargu na myśliwiec wielozadaniowy dla Brazylii było przedwczesne. Według oficjalnych informacji, przetarg jest kontynuowany.

W czasie wizyty prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego w Brazylii, 6 września pojawiła się informacja, że Dassault Rafale zostanie wybrany wielozadaniowym myśliwcem dla brazylijskich wojsk lotniczych. Jednak po zakończeniu wizyty została ona zdementowana. Według brazylijskiego ministra obrony, przetarg jest kontynuowany, a poza Rafale uczestniczy w nim szwedzki Gripen i amerykański Super Hornet.

Jednak informacje odniosły zasadniczy skutek. Odpowiadając na deklaracje Francuzów o gotowości do pełnego transferu technologii, amerykański Boeing poinformował o podobnej możliwości ze swej strony. Przedstawiciele koncernu zadeklarowali wielomiliardowy offset i chęć inwestycji w brazylijski przemysł lotniczo-zbrojeniowy. Odpowiednie oświadczenie wydała ambasada USA w Basilii. Według niego, rząd amerykański zgodził się nawet finalny montaż myśliwców F/A-18E/F w Brazylii.

Amerykańska deklaracja jest przez komentatorów traktowana jako kapitulacja. Do tej pory Boeing nie chciał jednoznacznie potwierdzić możliwości transferu technologii, czego zabrania prawo USA.

Brazylijski przetarg ma zostać rozstrzygnięty do października br. Według ekspertów, faworytem pozostaje w nim nadal Rafale. Według jednego z doradców Sarkozy'ego, 36 samolotów miałoby kosztować 4,5-5 mld euro. Cena ta jednak będzie przedmiotem sporu, bo 60 Rafale dla lotnictwa francuskiego kosztuje ok. 4,5 mld euro, a francuski prezydent zadeklarował zastosowanie w ofercie dla Brazylii cen wewnętrznych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.