Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wypadek serbskiego Pancira

Wypadki, Wojska lądowe, 11 kwietnia 2021

Media belgradzkie doniosły o uszkodzeniu w wypadku na autostradzie samobieżnego rosyjskiego przeciwlotniczego zestawu rakietowo-artyleryjskiego Pancir-S1E 96K6 w służbie sił zbrojnych Serbii (Vojska Srbije, VS). Doszło do niego 9 kwietnia 2021 w godzinach porannych. Pojazd jechał w kolumnie pojazdów wojskowych ze stolicy w kierunku poligonu Pasuljanska Livada, w pobliży miasta Czuprja na wschodzie centralnej części Serbii. W kolumnie znajdował się co najmniej jeden wóz bojowy 72V6E systemu Pancir-S1E na podwoziu ciężarówki Kamaz-6568 8x8. Na razie nie wiadomo, dlaczego przewrócił się on niedaleko Mostu Ostrużnickiego, który prowadzi sześć pasm ruchu nad rzeką Sawą, łącząc położone na obu brzegach osiedla Jakovo i Ostrużnica.  

Przewrócona na serbskiej autostradzie wyrzutnia samobieżnego rosyjskiego przeciwlotniczego zestawu rakietowo-artyleryjskiego Pancir-S1E 96K6. Nie wiadomo, co było przyczyną wypadku / Zdjęcie: Twitter

W wypadku został ranny co najmniej jeden żołnierz. Z wozu wypadły wyrzutnie z 4 pociskami przeciwlotniczymi 57E6E z 12, jakimi dysponuje zestaw. Wszystko wskazuje na to, że bojowy pojazd odniósł na tyle poważne uszkodzenia, że serbskie zakłady remontowe sobie nie poradzą sobie z ich usunięciem i konieczna będzie pomoc Rosjan. A nawet zakup dodatkowych komponentów systemu.

Omawiając wypadek, prasa serbska przypomina, posiłkując się wypowiedzią z 30 października 2020 ambasadora Miroslava Lazanskiego, rezydującego w Moskwie, że w przypadku systemu Pancir-S1E (E jak eksportnyj) i modernizowanych MiG-29, Belgrad nie może samodzielnie przedłużać resursu, ani też bez pisemnej zgody wytwórców – prowadzić poważniejszych remontów, czy wymiany samodzielnie zakupionych komponentów.  

Serbskie Panciry w konfiguracji bojowej w garnizonie w Jakovie, skąd pechowy pojazd wyruszył na poligon / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Republiki Serbii

Serbskie zestawy Pancir-S1E wchodzą w skład wojsk lotniczych i obrony powietrznej – Ratno Vazduhoplovstvo i Protivvazduhoplovna Odbrana (RV i PVO). Belgrad dysponuje kompletną baterią systemu, złożoną z 6 wozów bojowych 72V6E, wozu dowodzenia 96K6 i wozów transportowo-załadowczych 2V110. Panciry zostały dostarczone Serbii między 22 lutego a 3 marca 2020. Serbskie Panciry są częścią 3. rakietowego dywizjonu obrony przeciwlotniczej (3. raketni divizion za protivvazduhoplovna dejstva, 3. rd PVD) 250. rakietowej brygady przeciwlotniczej (250. raketna brigade za protivvazduhoplovna dejstva, 250. rbr PVD). Stałym garnizonem jednostki są koszary Major Milan Teplić położone na podbelgradzkim osiedlu Jakovo.

Na podstawie relacji Igora Bożinovskiego


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.