Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indie chcą leasingować tankowce

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, Przemysł zbrojeniowy, 11 kwietnia 2021

Indyjskie wojska lotnicze (IAF) planują wydzierżawienie samolotów do tankowania w powietrzu. Ich liczbę mają określić, wykorzystując kryterium liczby godzin dostępności w ciągu roku. Na ten temat trwają dopiero analizy. Dowództwo IAF ma określić minimalną i maksymalną liczbę potrzebnych godzin.

Leasingowane tankowce mają być wykorzystywane głównie do szkolenia. Do celów operacyjnych nadal ma służyć 6 posiadanych przez IAF od 2003 rosyjskich samolotów Ił-78MKI. Liczba dzierżawionych tankowców będzie prawdopodobnie podobna.

Latający tankowiec Ił-78MKI indyjskich wojsk lotniczych / Zdjęcie: IAF

Indie poszukują 6 kolejnych latających tankowców już od 2006-2007. Oferowali je Rosjanie (początkowo Ił-78MKI, a obecnie Ił-78M-90A z nowymi silnikami i awioniką) i Europejczycy (A330 MRTT). Dopiero niedawno do rywalizacji dołączył amerykański Boeing KC-46.

IAF rozważały m.in. zamówienie A330 MRTT w leasingu od Brytyjczyków, z załogami. Z kolei Francuzi, dla obniżenia kosztów, proponowali sprzedaż 6 używanych samolotów tego typu (które latały już przez 5-7 lat). Oferowali ich 30-letni resurs.

W 2019 Indie zdecydowały się na modernizację posiadanych Ił-78MKI. Umowa jest warta 80 mln USD. Obejmuje wymianę silników na nowe i częściową modernizację awioniki.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.