Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sztuczna inteligencja polepszy bezpieczeństwo lotów

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, 16 kwietnia 2021

Rosyjskie spółki RT-Techprijomka i Rostiech Serwis zaproponowały Służbie Bezpieczeństwa Lotów Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej wspólny projekt wprowadzenia zaawansowanego uczenia maszynowego do produkcji i eksploatacji wojskowych statków powietrznych. Pozwoli to na długofalowe planowanie jakości produktu oraz przewidywanie konieczności naprawy sprzętu z dużą dokładnością. Nowe podejście do gromadzenia i analizowania danych zwiększy dokładność prognoz nawet o 90%.

/ Zdjęcie: Rostiech

Wdrożenie zaawansowanego uczenia maszynowego ma na celu zminimalizowanie zagrożeń dla bezpieczeństwa. Metoda opiera się na wykorzystaniu analityki predykcyjnej – przy jej pomocy można przewidzieć zachowanie technologii w przyszłości. Według rosyjskich specjalistów już na etapie montażu system jest w stanie zidentyfikować potencjalną usterkę, która może spowodować awarię sprzętu. Podczas obsługi technicznej czy naprawy rozwiązanie wykryje czynniki wpływające na stan sprzętu i przewidzi możliwe sytuacje awaryjne, pozwalając im z wyprzedzeniem wyeliminować ich przyczyny.

Pozytywnie oceniamy pomysł zastosowania nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji. Dostępność obiektywnych i pełnych informacji o źródłowych przyczynach ewentualnych awarii statków powietrznych na poziomie procesów technologicznych pomoże zapobiec poważniejszym zdarzeniom – powiedział gen. dyw. Siergiej Bajnietow, szef Służby Bezpieczeństwa Lotnictwa Sił Zbrojnych RF.

W celu stworzenia innowacyjnego system prognozowania zostaną przeprowadzone prace na dużą skalę w celu zebrania i digitalizacji wskaźników produkcji. W szczególności przeanalizowana zostanie wielkość produkcji, parametry procesów technologicznych, szybkość i jakość obsługi. Na podstawie otrzymanych danych inteligentny system zbada procesy produkcyjne i eksploatacyjne, wyliczy ich optymalne parametry i będzie mógł wydawać zalecenia operatorowi. Technologia uczenia maszynowego pozwoli na stworzenie matematycznego modelu procesu produkcyjnego, który następnie można będzie zintegrować z automatycznym układem sterowania.

Wprowadzenie sztucznej inteligencji pozwoli rozwiązać wiele problemów we wszystkich etapach eksploatacji wojskowych statków powietrznych, począwszy od momentu projektowania. Dzięki nowym technologiom zoptymalizowane zostaną prace obsługowe, skrócone zostaną przestoje, a użytkownik będzie miał pełną informację o stanie sprzętu i co najważniejsze będzie mógł zapobiegać jego awariom. Teraz jesteśmy na początku szeroko zakrojonych badań, na podstawie których będą tworzone modele. Produkt finalny powinien być serwisem internetowym lub aplikacją mobilną z przyjaznym dla użytkownika interfejsem – dodał Władlen Szorin, dyrektor generalny RT- Techprijomka.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.